Znajdź lekarza

Aktualności

Sonda uliczna Pauliny Mikuły na temat choroby otyłościowej

Jak mówić o chorobie otyłościowej, by wspierać, a nie wykluczać? Paulina Mikuła od 10 lat analizuje kwestie związane z językiem polskim. Na swoim kanale Mówiąc Inaczej, właśnie w ramach kampanii edukacyjnej Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości, opublikowała film o tym jak tworzyć przyjazne i wpierające środowisko osobom, które borykają się z chorobą. To jednak nie wszystko… Obejrzyjcie krótką sondę, którą zrealizowała na ulicach Warszawy z okazji Międzynarodowego Dnia Otyłości. Czy mieszkańcy stolicy wiedzą, że otyłość to choroba? Jak ją postrzegają? A co najważniejsze, jakich słów używają w odniesieniu do choroby otyłościowej?

Czytaj więcej
„Życie seksualne pacjentów chorujących na otyłość” – podcast Ady Sobol „Zdrowie zaczyna się w głowie” z udziałem Agaty Stoli

  W trzecim odcinku podcastu „Zdrowie zaczyna się w głowie” Ada Sobol gości Agatę Stolę – psychoterapeutkę, seksuolożkę, specjalistkę terapii uzależnień, współzałożycielkę Instytutu SPLOT, członkinię Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami, Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Rady Naukowej Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowa toczy się wokół tematu wpływu choroby otyłościowej na intymne sfery pacjentów, jakimi są romantyczność, a zwłaszcza seksualność. Trudności, jakie mogą pojawić się w tym temacie, dotyczą natury psychologicznej, jak i somatycznej, utrudniającej czerpanie przyjemności z aktywności seksualnej. ==> Posłuchaj podcastu za pośrednictwem Spotify <==   Podkreślenie otwarcia się na dialog o otyłości wynika z tegorocznego hasła, które promuje obchody Światowego Dnia Otyłości – „Let´s talk about obesity. Changing perspectives”. Dzięki różnym rozmowom z zaproszonymi przez Adę Sobol gościniami można poznać inną perspektywę patrzenia na ten sam problem. Odcinek z Agatą Stolą jest już trzecim w ramach cyklu podcastów poświęconych chorobie otyłościowej, które powstały w ramach kampanii Porozmawiajmy szczerze o otyłości. Seria powstała w ramach współpracy z mecenasem Kampanii – firmą Novo Nordisk.    

Czytaj więcej
„Jakiego wsparcia potrzebuje pacjent z otyłością?” – podcast Ady Sobol „Zdrowie zaczyna się w głowie” z udziałem Katarzyny Głowińskiej

  W drugim odcinku podcastu Ady Sobol „Zdrowie zaczyna się w głowie” wystąpiła Katarzyna Głowińska – prezes Fundacji na rzecz Leczenia Otyłości, jak również pacjentka chora na otyłość, która odpowiada m.in. na pytania: Jak rozmawiać o otyłości? Jakie wsparcie dla osób chorych na otyłość  jest potrzebne, a jakie przynosi psychiczne cierpienie? Jak należy edukować społeczeństwo w zakresie problemu otyłości?    ==> Posłuchaj podcastu za pośrednictwem Spotify <==   W tym roku obchody Światowego Dnia Otyłości przebiegają pod hasłem „Let´s talk about obesity. Changing perspectives”, które zachęca do inicjowania i otwarcia się na dialog o otyłości. Aby ograniczyć negatywne skutki otyłości, należy ją szybko zdiagnozować i podjąć leczenie. O tych, a także o wielu innych aspektach opowiadają gościnie podcastu „Zdrowie zaczyna się w głowie”, który powstał w ramach kampanii Porozmawiajmy szczerze o otyłości, a cała seria – w ramach współpracy z mecenasem Kampanii, firmą Novo Nordisk.    

Czytaj więcej
„Droga do zdrowia – diagnoza choroby otyłościowej” – podcast Ady Sobol „Zdrowie zaczyna się w głowie” z udziałem Asi Przenickej-Malek i Karoliny Cwaliny-Stępniak

„Let´s talk about obesity. Changing perspectives” – tak brzmi tegoroczne hasło obchodów Światowego Dnia Otyłości. Ma ono na celu zachęcenie do otwarcia się na dialog o otyłości – chorobie, która wywołuje ponad 200 powikłań zdrowotnych, w tym nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2 oraz niektóre nowotwory. Negatywne skutki otyłości pomagają ograniczyć: szybka diagnoza i podjęcie leczenia. Na temat istotnej roli interdyscyplinarnego podejścia do leczenia oraz nastawienia psychicznego wobec samej diagnozy opowiadają gościnie odcinka podcastu „Zdrowie zaczyna się w głowie” – Asia Przenicka-Malek oraz Karolina Cwalina-Stępniak. Rozmowa rozpoczyna cykl podcastów poświęconych chorobie otyłościowej, które powstały w ramach kampanii Porozmawiajmy szczerze o otyłości. Seria powstała w ramach współpracy z mecenasem Kampanii – firmą Novo Nordisk. Posłuchaj podcastu za pośrednictwem strony W Trosce o Chorego Pracownika

Czytaj więcej
Karta praw chorego na otyłość

4 marca to Światowy Dzień Otyłości, z tej okazji przekazujemy w Wasze ręce „Kartę Praw Chorego na Otyłość”. Dokument powstał przy współpracy Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. To unikalny dokument, który porządkuje podstawowe prawa osób chorych na otyłość w oparciu o obowiązujące w Polsce przepisy prawa oraz Deklarację Praw Pacjenta Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Mamy nadzieję, że Karta będzie pomocna w prowadzeniu rozmów na temat otyłości.

Czytaj więcej
Jak mówić o chorobie otyłościowej?

We współpracy z prawdziwą wirtuozką języka polskiego, autorką vloga oraz książki pod tym samym tytułem „Mówiąc inaczej”, Pauliną Mikułą wyjaśniamy, że słowa mają ogromną moc oraz wpływ na to, jak postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość.

Czytaj więcej
„Ludzie nie mają pojęcia, że otyłość można leczyć” – podcast Rafała Gębury „7 metrów pod ziemią” z udziałem pacjentki, p. Emilii Modrzyńskiej

Z czym musiała uporać się Pani Emilia i dlaczego diagnoza choroby otyłościowej dała jej nadzieję na lepszą przyszłość? Co skłoniło ją do pójścia do lekarza? Jak potoczyła się jej dotychczasowa historia? Odpowiedzi na te pytania udzieli Pani Emilia w wywiedzie z Rafałem Gęburą na kanale „7 metrów pod ziemią”.

Czytaj więcej
Kontynuacja cyklu podcastów edukacyjnych „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” w słuchowisku Justyny Mazur „Pogadajmy o życiu”

W ubiegłym roku we współpracy z podcasterką, Justyną Mazur, powstał cykl czterech podcastów edukacyjnych o tytule „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. W rozmowach wzięli udział: Janina Bąk, blogerka i statystyczka, która choruje na otyłość, prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański, specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjolog, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, Agnieszka Liszkowska-Hała, pacjentka i ambasadorka kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” oraz Agata Ziemnicka, psycholożka, dietetyczka, prezeska Fundacji Kobiety bez diety.

Czytaj więcej