Webinar „Odchudzanie czy leczenie otyłości? Czy jest różnica?” już dostępny!
Obejrzyj nagranie z webinaru „Odchudzanie czy leczenie otyłości? Czy jest różnica?” Poznasz przyczyny otyłości i dowiesz...
Aktualności
4 gru 2024
Sugerowane
Idealnie wyretuszowane zdjęcia celebrytów mogą powodować kompleksy, a to może sprawić, że będziesz mieć niewłaściwy obraz swojego ciała. Ruch body positive zajmuje ważne miejsce w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Instagramie. Influencerki zachęcają, żeby szanować wszystkich ludzi, niezależnie od tego, jak wyglądają.
Ruch body positive sięga lat 60. XX wieku, kiedy to aktywiści wystąpili przeciwko dyskryminacji osób z nadmiernym BMI. Samo hasło z kolei powstało w 1996 roku z inicjatywy psychoterapeutki Elizabeth Scott oraz pisarki i producentki Connie Sobczak, mierzącej się z zaburzeniami odżywiania. Te kobiety chciały stworzyć bezpieczną przestrzeń dla osób, które czuły się wykluczone ze względu na swój wygląd. W tym celu założyły stronę internetową The Body Positive.
W Polsce ruch body positive, znany też jako ciałopozytywność, promują m.in. Martyna Kaczmarek, Aleksandra Domańska, Zofia Zborowska, Małgorzata Rozenek-Majdan, Patrycja Kazadi i Ewa Farna. Ruch uczy właściwej relacji ze swoim ciałem, a jednocześnie podkreśla piękno różnorodności.
Ciałopozytywność wzbudza liczne kontrowersje. Wiele osób niewłaściwie postrzega ruch body positive. Aby mądrze wspierać osoby chore na otyłość, należy właściwie zinterpretować zasady. Ten ruch społeczny uczy szacunku do własnego ciała, a także akceptacji jego zalet i niedoskonałości. Oprócz tego ciałopozytywność promuje naturalność i różnorodność. Należy jednak zaznaczyć, że nie powinien prowadzić do akceptacji choroby otyłościowej i zaniechania leczenia lub profilaktyki.
Jeżeli chcesz poznać sposób dobrej komunikacji z osobami chorymi na otyłość, zajrzyj do naszego Słownika otyłości!
Body positive nie powinien być wymówką do pobłażliwego traktowania choroby otyłościowej, która, nieleczona, może prowadzić do różnych powikłań.
Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy masz prawidłową masę ciała?
Skorzystaj z kalkulatora BMI. Wystarczy, że podasz swoją masę ciała i wiek. Sprawdź, jak interpretować wyniki. Pamiętaj przy tym, że mają one jedynie charakter orientacyjny:
Otyłość jest chorobą przewlekłą, charakteryzującą się nadmiernym gromadzeniem tłuszczu w organizmie, prowadzącycm do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Może przez wiele lat nie dawać objawów, dlatego często rozpoznaje się ją za późno. To nie kwestia wyglądu, którego nie powinniśmy w żaden sposób oceniać. Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, nowotworów, nadciśnienia, chorób układu krążenia, obturacyjnego bezdechu sennego, niepłodności, zaburzeń hormonalnych i choroby zwyrodnieniowej stawów.
Sprawdź: Jak pokonać objadanie się?
Zwolennicy ruchu body positive buntują się przeciwko nierealnym standardom piękna. Uważają, że kanony piękna to tylko konstrukt społeczny i podkreślają, że nie mogą one wpływać na nasze poczucie pewności siebie.
W mediach społecznościowych do zdjęć często dodawane są hashtagi związane z akceptacją swojego ciała. W ten sposób aktywiści zachęcają do pracy nad swoimi kompleksami, co daje pozytywne efekty. Dzięki temu coraz więcej osób rezygnuje z używania aplikacji do retuszowania zdjęć. Należy jednak zaznaczyć, że body positive nie polega na samouwielbieniu, tylko zrozumieniu i akceptacji swoich możliwości oraz ograniczeń. Nie oznacza też akceptacji niezdrowego stylu życia.
Ruch body positive przyczynia się do tego, że wiele osób wprowadza zdrowe nawyki żywieniowe i zwiększa aktywność fizyczną nie po to, żeby wpisać się w narzucone przez społeczeństwo ideały piękna, tylko w celu poprawy samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia, co jest bardzo pozytywnym trendem.
Przeczytaj również: Plan żywieniowy – co to jest? Kto i w jaki sposób opracowuje plan żywienia?
Wsłuchujmy się w swoje ciało, aby rozpoznać uczucie głodu i sytości. W ten sposób można zmniejszyć porcje jedzenia i zredukować masę ciała. Głównym przesłaniem trendu body positive jest akceptacja ciała i troska o swoje zdrowie.
Z drugiej strony nadmierna troska o swój wygląd również może być groźna. Obsesyjne ważenie się każdego dnia czy stosowanie restrykcyjnych i monotonnych diet może mieć groźne skutki dla zdrowia w długofalowej perspektywie.
Jakie są zalety regularnej aktywności fizycznej? Systematyczny wysiłek fizyczny nie tylko modeluje sylwetkę i wzmacnia mięśnie, lecz także poprawia wydolność, sprawność i elastyczność ciała. Sport minimalizuje ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy, otyłości czy depresji. Wysiłek fizyczny powinien być dostosowany do Twoich możliwości. Jeśli dopiero zaczynasz wprowadzać aktywność fizyczną, zacznij od małych kroków. Możesz wybrać spracer, spokojną jogę czy pływanie. Pamiętaj też o badaniach profilaktycznych, które pozwalają wykryć wczesne stadium choroby i wdrożyć skuteczne leczenie. Dzięki temu zadbasz zarówno o ciało, jak i o ducha.
E. A. Daniels, M. M. Gillen, C. H. Markey, Body positive: Understanding and Improving Body Image in Science and Practice, Cambridge University Press, Cambridge 2018.