10 pytań na temat otyłości, które warto zadać lekarzowi

Wielu chorych na otyłość z powodu obaw i stresu przed wizytą u lekarza odkłada ją w nieskończoność. Taki brak działania jest bardzo groźny, ponieważ otyłość to choroba, która nieleczona lub leczona zbyt późno może prowadzić do rozwoju wielu innych schorzeń realnie zagrażających życiu. Jak przygotować się do wizyty? Oto 10 pytań, które warto zadać lekarzowi.

s10 pytań na temat otyłości, które warto zadać lekarzowi

„Otyłość to choroba, którą musimy diagnozować i leczyć. Idealnym rozwiązaniem jest, gdy pacjent chory na otyłość leczony jest przez zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą lekarz, dietetyk, fizjoterapeuta, a bardzo często również psycholog. Takim zespołem terapeutycznym powinien kierować lekarz”.

Prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański
Internista oraz hiperstensjolog, Kierownik Katedry Leczenia Otyłości,
Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu
Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
  1. Czy jestem chora/chory na otyłość?

Pierwszym krokiem w leczeniu musi być postawienie właściwej diagnozy. Dlatego jeżeli do tej pory otyłość nie została u ciebie zdiagnozowana, porozmawiaj z lekarzem na temat Twojej wagi ciała. Pamiętaj o tym zwłaszcza, jeżeli to Twoja pierwsza konsultacja z lekarzem.

  1. Jakie badania diagnostyczne powinnam/powinienem się wykonać?

Aby postawić trafną diagnozę i wybrać dopasowane leczenie konieczne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. W przypadku otyłości pierwsze wykonywane są zwykle badania z krwi: glukoza, hormon tarczycy TSH, leptyna czy lipidogram, czyli ilościowa ocena frakcji cholesterolu i trójglicerydów.

  1. Jak dużo powinnam/powinienem schudnąć?

Na podstawie twojej obecnej masy ciała, wieku, kondycji, wyników badań, lekarz pomoże ci określić realistyczne cele do osiągnięcia. Ustali także odpowiednie tempo utraty masy ciała.

  1. Jakie opcje leczenia może Pani/Pan mi polecić i dlaczego właśnie te?

Medycyna i dietetyka oferują różne możliwości leczenia otyłości: leczenie zachowawcze, obejmujące zmianę diety oraz stylu życia, leczenie farmakologiczne i chirurgiczne. Terapia powinna być przede wszystkim dopasowana do twojej sytuacji zdrowotnej i oczekiwań. Zapytaj lekarza, jakie leczenie będzie najodpowiedniejsze dla ciebie i dlaczego właśnie taką terapię rekomenduje. Więcej o możliwościach leczenia możesz przeczytać w zakładce o leczeniu otyłości.

  1. Jak często będą odbywać się wizyty kontrolne, aby sprawdzać efekty leczenia?

Wizyty kontrolne pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ podczas nich lekarz sprawdza, czy prowadzona terapia przynosi oczekiwane rezultaty. Ustal ze swoim lekarzem jak często będą odbywać się kontrole, w zależności od potrzeb wynikających z leczenia oraz twoich możliwości. Czasem część wizyt może się odbyć online.

  1. Jak długo będzie trwało leczenie?

Leczenie otyłości wymaga czasu, konsekwencji i cierpliwości, a zmiany nie nastąpią w ciągu jednej nocy. Nie oznacza to jednak, że wyznaczanie celów do osiągnięcia jest niemożliwie. Twój lekarz pomoże ustalić zdrowe tempo działań i oszacować, kiedy osiągniesz kolejne cele zdrowotne. Odpowiednio ustalone cele i ich realizacja będzie dla ciebie motywacją, aby wytrwać w leczeniu i swoich postanowieniach.

  1. Co zrobimy jeżeli rozpoczęte leczenie nie przyniesie rezultatów?

Otyłość to złożona choroba przewlekła i dobór odpowiedniej terapii nie jest łatwy. Musisz uzbroić się w cierpliwość i dać czas również swojemu lekarzowi. Jeżeli wdrożone leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, lekarz zaproponuje prawdopodobnie modyfikację lub całkowitą zmianę terapii.

  1. Co mogę zacząć robić już dzisiaj, aby rozpocząć leczenie choroby otyłościowej?

Leczenie otyłości może wymagać farmakoterapii lub ingerencji chirurga, ale już od pierwszego dnia można zacząć wprowadzanie zmian, które będą wspierać terapię. Warto zacząć nawet od niewielkich modyfikacji dotyczących żywienia lub aktywności fizycznej. Zapytaj o nie swojego lekarza już na pierwszej wizycie. 

  1. Czy powinienem skorzystać dodatkowo z pomocy innych specjalistów?

Otyłość to złożona choroba i jej leczenie wymaga współpracy wielu specjalistów: dietetyka, który pomoże ustalić właściwą dietę, fizjoterapeuty, który dobierze odpowiedni do wagi, wieku i kondycji zestaw ćwiczeń oraz psychologa, który zapewni wsparcie w leczeniu i wprowadzaniu zmian w życiu. 

  1. Co mogę zrobić, aby uchronić moje dzieci przed otyłością?

Wśród wielu przyczyn otyłości wymieniane są czynniki niezależne od pacjenta m.in. genetyczne
 i epigenetyczne, płodowe, hormonalne, a także psychologiczne. Dlatego jeżeli ty chorujesz na otyłość, twoje dzieci również są w grupie podwyższonego ryzyka. Czasem wystarczą zmiany w stylu życia i żywienia oraz profilaktyczne badania kontrolne.

Droga prowadząca do wyleczenia choroby otyłościowej jest wymagająca i stawia wiele wyzwań. Warto jednak pamiętać, że istnieją specjaliści: lekarze, dietetycy, psycholodzy, którzy są po to, aby ci pomóc.

Jeżeli szukasz lekarza, który zajmuje się leczeniem otyłości możesz skorzystać z naszej wyszukiwarki Znajdź Lekarza.