Znajdź lekarza

Leczenie otyłości

Kluczem do rozpoczęcia leczenia jest świadomość, że otyłość to choroba. Osoba chorująca na otyłość powinna możliwie jak najszybciej trafić do lekarza, który postawi diagnozę i zaproponuje odpowiednie leczenie. Wskazane jest też wsparcie procesu terapeutycznego przez dietetyka w zakresie edukacji żywieniowej, a także psychologa i niejednokrotnie fizjoterapeuty. Powszechna opinia, że leczenie otyłości polega na zmianie nawyków żywieniowych oraz większej aktywności fizycznej, bywa błędna i często nie przekłada się na osiągnięcie celu terapeutycznego. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednie leczenie prowadzone było przez lekarza zajmującego się leczeniem otyłości.

Kliknij tutaj, aby przejść do wyszukiwarki lekarzy, którzy zajmują się leczeniem otyłości.

Otyłość to choroba i trzeba ją leczyć!

Jak można leczyć otyłość?

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze to zespół wszystkich metod leczenia, które nie wymagają interwencji chirurgicznej. Włączamy w to leczenie farmakologiczne, ale także zmianę stylu życia, fizjoterapię czy terapię zajęciową. Ważne jest, aby w ramach leczenia zachowawczego, w porozumieniu z zespołem ekspertów, ustalić plan leczenia. Dietetyk pomoże ustalić dzienne zapotrzebowanie kalorii dla osoby z nadwagą lub otyłością. Fizjoterapeuta lub ortopeda dobierze rodzaj i częstotliwość aktywności ruchowej, która powinna być indywidualnie dopasowana do stopnia zaawansowania otyłości, stanu zdrowia i kondycji fizycznej chorego. Ważnym elementem zachowawczego leczenia otyłości jest leczenie farmakologiczne.

Leczenie farmakologiczne

Wprowadzenie zdrowych modyfikacji do stylu życia u pacjentów chorych na otyłość bardzo często nie pomaga w osiągnięciu celu terapeutycznego. Kolejnym etapem leczenia choroby jest odpowiedni dobór farmakoterapi przez lekarza. Obecnie na polskim rynku dostępne są trzy leki zarejestrowane w terapii pacjentów z nadwagą i otyłością.

Chirurgiczne leczenie otyłości

Chirurgia bariatryczna jest ważną i integralną częścią całościowego leczenia chorych z otyłością olbrzymią. Do operacji kwalifikowani są chorzy na otyłość 3 stopnia (BMI 40+) lub otyłość 2 stopnia (BMI 35 – 39,9), u których doszło już do powikłań otyłości, np. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego lub choroby zwyrodnieniowej stawów.

Obecnie w Polsce wykonuje się trzy rodzaje operacji bariatrycznych:

Celem każdej z tych operacji nie jest wbrew pozorom ograniczenie objętości żołądka, ale przede wszystkim wyłączenie z działania tej części żołądka, w której produkowana jest grelina, czyli tzw. hormon głodu, oraz przywrócenie poposiłkowego wydzielania GLP-1 dającego nam uczucie sytości. Powyższe operacje są refundowane przez NFZ.

Zabiegi wyszczuplające to nie chirurgia bariatryczna!

Lipo-suction, czyli odsysanie tłuszczu, masaż limfatyczny, GUAM, odchudzanie termiczne, ultradźwięki i inne zabiegi wyszczuplające pomagają zredukować tkankę tłuszczową, uelastyczniają skórę, modelują sylwetkę i ujędrniają mięśnie, dlatego pomogą osobom z niewielką nadwagą, ale nie są rozwiązaniem na leczenie otyłości czy znaczącej nadwagi.

PL21CO00005