Sugerowane
Aktywność fizyczna to obok zrównoważonej diety, higienicznego snu i ograniczenia narażenia na stres kluczowy element prozdrowotnego stylu życia. Bardzo ważne jest jej regularne podejmowanie. Systematyczny ruch wiąże się z wieloma korzyściami dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Poznaj główne korzyści wynikające z uprawiania aktywności fizycznej.
Aktywność fizyczna, zdrowie i jakość życia są ze sobą ściśle powiązane. Ludzkie ciało zostało skonstruowane do ruchu, stąd wymaga podejmowania regularnej aktywności fizycznej do optymalnego funkcjonowania i unikania chorób. Siedzący tryb życia ma niekorzystny wpływ na pracę całego organizmu. Bezczynność ruchowa upośledza funkcjonowanie układu krążenia, układu ruchu, układu oddechowego. Dodatkowo przyspiesza spadek wydolności fizycznej, upośledza tolerancję glukozy, zaburza gospodarkę mineralną. A to tylko przykłady z długiej listy konsekwencji prowadzenia siedzącego trybu życia. Każdy dla zapewnienia jak najdłuższego zdrowia fizycznego i psychicznego powinien podejmować ruch w odpowiedniej częstotliwości i intensywności, adekwatnie do potrzeb i możliwości organizmu.
Regularnie podejmowana aktywność fizyczna pozwala jak najdłużej utrzymać zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Dzięki systematycznemu ruchowi uzyskuje się zwiększenie poziomu wydolności i wytrzymałości fizycznej, sprawności psychofizycznej oraz poprawę funkcjonowania całego organizmu. Korzyści, jakie przynosi aktywny fizycznie tryb życia, to przede wszystkim:
Regularny trening fizyczny usprawnia pracę układu sercowo-naczyniowego i wydolność tlenową. Aktywność fizyczna poprawia parametry pracy serca, w tym m.in. spowalnia spoczynkową częstość skurczów serca, czyli tętno, podnosi objętość wyrzutową i minutową serca. Systematycznie podejmowany ruch obniża wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Dzięki temu pomaga ustabilizować mocno rozpowszechnione w społeczeństwie dolegliwości i schorzenia, takie jak: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze krwi, choroba niedokrwienna serca. U osób wytrenowanych stwierdza się wzrost pojemności życiowej płuc, co jest ściśle związane z większą ruchomością klatki piersiowej i większą siłą mięśni oddechowych.
Systematyczny ruch spowalnia zmiany strukturalne i czynnościowe zachodzące wraz z procesem starzenia się organizmu w układzie ruchu. Aktywność fizyczna poprawia kondycję mięśni, ich napięcie, a także pomaga zwiększyć masę mięśniową. Prowadzi do wzmocnienia siły mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, co w młodym wieku zapobiega wadom postawy, a na późniejszym etapie życia – dolegliwościom bólowym kręgosłupa. Trening poprawia koordynację nerwowo-mięśniową, a także harmonijność, precyzję i szybkość ruchów. W konsekwencji tego zmniejsza się koszt energetyczny wykonywanej pracy. Ruch zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy, przeciwdziała lub opóźnia zaburzenia koordynacji, równowagi, zmniejsza ryzyko upadków, poprawia jakość chodu, niweluje trudności z podnoszeniem cięższych przedmiotów.
Aktywność fizyczna jest ważna z wielu różnych względów. Poza wymienionymi już korzyściami zdrowotnymi pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Regularna aktywność fizyczna w połączeniu z ograniczeniem kalorii przynosi lepsze efekty redukcyjne niż sama aktywność fizyczna lub sama dieta. Utrzymanie aktywności fizycznej po zakończonej diecie jest jedną z najlepszych metod powstrzymywania efektu jojo. Udowodniono, że aktywność fizyczna usprawnia motorykę jelit, przeciwdziała zaparciom, normalizuje apetyt. Ruch zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nowotwory układu pokarmowego, kamicę żółciową, chorobę wrzodową dwunastnicy, nowotwory żołądka i jelita grubego, otyłość. U osób poddanych treningowi obserwuje się obniżenie wydzielania insuliny przez trzustkę. Natomiast tolerancja glukozy przez organizm – mimo zmniejszonego wydzielania insuliny – poprawia się.
Aktywność fizyczna to doskonała przeciwwaga dla obciążenia psychicznego. Ruch wiąże się bowiem z produkowaniem endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dostarcza zadowolenia i umożliwia odprężenie. Aktywność fizyczna jest wymieniana jako jeden z głównych sposobów pomagających w radzeniu sobie ze stresem. Ruch reguluje wydzielanie hormonów adrenaliny i noradrenaliny. Dodatkowo pozwala doskonalić takie zjawiska, jak: spostrzeganie, wrażenia, uczucia, procesy samodzielnego myślenia i działalności twórczej. Rozwija też pamięć, koncentrację i uwagę. Ćwiczenia fizyczne wpływają pozytywnie na sen, nastrój oraz ogólne samopoczucie. U regularnie podejmujących je osób wzrasta samoocena i zmniejsza się poziom lęku. Dzięki ruchowi możliwe jest także kształtowanie stosunków międzyludzkich – integracji społecznej, więzi rodzinnych.
Regularnie podejmowany wysiłek fizyczny wpływa korzystnie na układ immunologiczny, a tym samym na poziom odporności organizmu. Po wysiłku fizycznym wzrasta aktywność limfocytów i granulocytów we krwi i w tkankach, a także monocytów. Regularne uprawianie sportu powoduje wzrost stężenia immunoglobuliny klasy IgM i IgG – kluczowych przeciwciał produkowanych w odpowiedzi na obecność patogenów. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń ruchowych wiąże się z mniejszym ryzykiem infekcji i może mieć wpływ na redukcję liczby przyjmowanych leków.
Artykuł nie wyczerpuje korzyści, jakie wiążą się z regularnie podejmowaną aktywnością fizyczną. Ruch wpływa korzystnie na każdy układ, o ile jest mądrze podejmowany.