Dieta fleksitariańska – czy to sposób na skuteczną redukcję masy ciała?

sDieta fleksitariańska – czy to sposób na skuteczną redukcję masy ciała?

Każda dieta – czyli sposób odżywiania przynoszący korzyści zdrowotne powinna być odpowiednio zbilansowana. Fleksitarianizm jako sposób odżywiania bazuje na produktach roślinnych.

Fleksitarianizm – na czym polega?

Zachowawcze leczenie otyłości obejmuje zmianę nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej i wsparcie psychologiczne. Jeśli szukasz optymalnej diety, która wesprze Cię w redukcji masy ciała, rozważ fleksitarianizm.

Wspomniany styl żywienia bazuje na produktach roślinnych, ale dopuszcza spożywanie ryb, jajek i nabiału. Oprócz tego możesz okazjonalnie zjeść mięso i jego przetwory. Dieta fleksitariańska jest mniej restrykcyjna niż wegetarianizm czy weganizm, co ułatwia jej utrzymanie. Wiąże się też z mniejszym ryzykiem wystąpienia niedoborów pokarmowych.

Fleksitarianizm, zwany również elastycznym wegetarianizmem, może sprzyjać utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a jednocześnie zmniejszać ryzyko nowotworów, cukrzycy i chorób układu krążenia. Może też uchronić pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit przed nawrotem objawów.

Dieta fleksitariańska cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ można ją dopasować do swoich preferencji, a jednocześnie mieć poczucie, że wprowadza się zdrowsze nawyki żywieniowe. Niektóre osoby jedzą mięso 2–3 razy w tygodniu, podczas gdy inne spożywają je kilka razy w miesiącu, a nawet rzadziej. Ważne, by ograniczyć spożywanie mięsa i jego przetworów w diecie. W ten sposób zadbasz nie tylko o swoje zdrowie, lecz także o środowisko.

Sprawdź: Jak mówić o chorobie otyłościowej?

Co jeść podczas redukcji masy ciała?

Aby zredukować masę ciała, należy utrzymać deficyt kaloryczny, najlepiej na poziomie około 500-600 kcal. W ten sposób można zapobiec nawrotom choroby otyłościowej. Warto postawić na pożywienie bogate w błonnik i białko roślinne, co zapewni uczucie sytości na dłużej. Wybieraj produkty wysokiej jakości, najlepiej od lokalnych producentów.

Zadbaj o to, aby Twoja dieta była urozmaicona, bo w ten sposób dostarczysz organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Jakie posiłki możesz uwzględnić w swoim jadłospisie?

 Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji:

Przeczytaj też: Kalkulator BMI – oblicz wskaźnik masy ciała

Jak ograniczyć mięso w diecie?

Jeśli do tej pory w Twoich posiłkach znajdowało się dużo mięsa, wprowadzaj zmiany stopniowo. Zmniejsz jego spożycie o połowę, a jednocześnie sięgnij po inne źródła białka, np. fasolę, soczewicę lub tofu. Wypełnij talerz większą ilością warzyw i owoców, a także wybierz produkty pełnoziarniste. Możesz wzbogacić swoją dietę o niesłodzone napoje roślinne (np. sojowe, owsiane, migdałowe, orkiszowe, gryczane, jaglane), zamiast krowiego mleka.

Zastanawiasz się, jak ograniczyć mięso w diecie? Przede wszystkim poszukaj zdrowych zamienników. Do najlepszych źródeł białka roślinnego należą:

Wspomniane składniki stanowią doskonałą bazę dla między innymi: bowli, sałatek, burgerów roślinnych i curry. Poszukaj przepisów na dania z kaszą, komosą ryżową i jęczmieniem. Mięso i ryby traktuj jako dodatek, a nie główny składnik. W jadłospisie warto uwzględnić warzywa i owoce, ponieważ są bogate w witaminy, minerały i błonnik. Jednocześnie należy ograniczyć spożycie wysoko przetworzonej żywności, ze względu na duże ilości cukru, soli i tłuszczu.

Warto wiedzieć: Czym jest wartość energetyczna posiłków?

Źródła

Aktualności