Kaloryczność produktów – praktyczne wskazówki

sKaloryczność produktów – praktyczne wskazówki

Zastanawiasz się, jak utrzymać deficyt kaloryczny? Przede wszystkim oblicz swoje zapotrzebowanie energetyczne i kontroluj ilość spożywanych kalorii. Pamiętaj też o regularnej aktywności fizycznej. W ten sposób łatwiej zredukujesz masę ciała i poprawisz swoje samopoczucie. Aby uniknąć błędów w liczeniu kalorii, skorzystaj z naszych wskazówek.

Ile kalorii możesz jeść?

Szukasz wskazówek, jak obliczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne? Skorzystaj ze specjalnego kalkulatora lub pomocy dietetyka. Aby obniżyć wskaźnik BMI, zadbaj o deficyt kaloryczny. Najlepiej, żeby wynosił on ok. 500-600 kcal/dziennie.  Pamiętaj też o zachowaniu odpowiedniego bilansu makrosładników. W ten sposób zredukujesz masę ciała w tempie 0,5 kg/tydzień. Zrezygnuj z diety cud, która obiecuje szybkie efekty, a tak naprawdę naraża Cię na nawrót choroby otyłościowej. Sprawdź, ile kalorii znajduje się w podstawowych produktach spożywczych. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko ich niedoszacowania, co mogłoby wpłynąć negatywnie na skuteczność diety. 

Co zawiera 500 kcal?

Taką liczbę kalorii dostarczają m.in. 3 porcje surowego mięsa stekowego (300 g), 9 plastrów żółtego sera czy 1 ⅓ kawałka dużej pizzy. Warto zaznaczyć, że 500 kcal znajduje się też w 2 kuflach piwa lub 2 donutach.  

Produkty, które zawierają 500 kalorii, to również: 

Warto zauważyć, że 4 szklanki mleka 2% zawierają taką samą liczbę kalorii. Jak widzisz, 500 kcal możesz dostarczyć sporą ilością bardziej wartościowych produktów. Jeśli masz ochotę na przekąskę, sięgnij po orzechy, zamiast po pizzę.

Ile to jest 600 kcal?

Zastanawiasz się, jak przygotować pyszny posiłek, równocześnie zachowując odpowiedni deficyt kaloryczny, który nie przyczyni się do wzrostu masy ciała? Sprawdź, jakie produkty dostarczają 600 kcal. Aby ułatwić sobie zadanie, skorzystaj z naszej listy. 

Wspomniana liczba kalorii znajduje się w następujących produktach: 

600 kilokalorii nie zawsze kryje się w dużej porcji, gdyż jest to równowartość kaloryczna np. 3 garści (ok. 23 plastrów) suszonych jabłek czy 5 szklanek soku ze świeżych jabłek, dlatego pij go z umiarem.  

Pamiętaj też, żeby z umiarem pić alkohol, a najlepiej całkowicie go wyeliminować. Sześć lampek czerwonego wytrawnego wina to 600 kcal.   

Źródło