Otyłość brzuszna – podobieństwa i różnice u kobiet i mężczyzn

sOtyłość brzuszna – podobieństwa i różnice u kobiet i mężczyzn

Tkanka tłuszczowa odkłada się w różnych miejscach. Jeśli jej nadmiar gromadzi się w okolicach talii, może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych. Ryzyko wystąpienia powikłań wzrasta u pacjentów z towarzyszącą cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym. Otyłość brzuszną wywołują często predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne, niewłaściwe nawyki żywieniowe i niewystarczająca aktywność fizyczna. Sprawdź, jak poradzić sobie z nadmierną tkanką tłuszczową!

Jak sprawdzić, czy mam otyłość brzuszną?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy masz prawidłową masę ciała? W tym celu możesz skorzystać z kalkulatora BMI lub posłużyć się wzorem:

masa ciała (w kg): wzrost (w m)².

Pamiętaj tylko, że wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) informuje o tym, czy masz właściwą masę ciała w stosunku do wzrostu, a nie o rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej w organizmie.

Aby stwierdzić otyłość brzuszną, warto obliczyć wskaźnik WHR (ang. Waist-Hip Ratio), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder, który określa rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie. Wystarczy podzielić obwód talii przez obwód bioder. O otyłości brzusznej (znanej też jako otyłość trzewna, wisceralna, centralna lub typu jabłko) mówimy wtedy, gdy wskaźnik przekracza 0,8 u kobiet i 1 u mężczyzn. Należy podkreślić, że otyłość brzuszna może się wiązać również z gromadzeniem się tłuszczu wokół i wewnątrz narządów wewnętrznych, co może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Otyłość gynoidalną (nazywaną też otyłością typu gruszka) z kolei stwierdza się, gdy wskaźnik WHR wynosi poniżej 0,8 u kobiet i mniej niż 1 u mężczyzn.

Otyłość brzuszną rozpoznaje się również wtedy, gdy obwód talii wynosi przynajmniej 88 cm u kobiet, a 102 cm u mężczyzn. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej wprowadziło jeszcze jeden wskaźnik – WHtr (ang. waist-to-height ratio), który bierze pod uwagę stosunek obwodu talii do wzrostu. Jeśli wynik wynosi przynajmniej 0,5, stwierdza się podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób układu krążenia. W takiej sytuacji należy wprowadzić zmiany w swoim stylu życia.

Co sprzyja otyłości brzusznej?

Otyłość brzuszna może być spowodowana niewłaściwymi nawykami żywieniowymi i mało aktywnym stylem życia.

Otyłość brzuszną częściej diagnozuje się u mężczyzn niż u kobiet, co zależy od hormonów. U mężczyzn za nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej w talii odpowiada zbyt wysoki poziom kortyzolu, niedobór testosteronu i niewłaściwe nawyki żywieniowe. Na otyłość brzuszną są też narażone kobiety po 40. roku życia, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi, niewłaściwie zbilansowaną dietą i siedzącym trybem życia.

 Rozwojowi otyłości brzusznej mogą sprzyjać zaburzenia hormonalne, tj:

Przeczytaj również: Jak mówić o chorobie otyłościowej?

Skutki otyłości brzusznej

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha może prowadzić do:

Otyłość brzuszna u kobiet może przyczynić się do zaburzeń miesiączkowania, problemów z zajściem i utrzymaniem ciąży, a także do nowotworu piersi, endometrium i jajnika. U mężczyzn z kolei (bardziej niż u kobiet) może zwiększać ryzyko wystąpienia obturacyjnego bezdechu sennego i nowotworu (jelita grubego i prostaty). Ponadto otyłość brzuszna może skutkować obniżoną ruchliwością i koncentracją plemników w nasieniu.

Jaka dieta na otyłość brzuszną?

Aby zredukować masę ciała, postaraj się wprowadzić zdrowsze nawyki żywieniowe. Przydatny może okazać się indywidualny plan żywieniowy. Pamiętaj, że lepiej jest jeść mniej, ale częściej. Spożywaj 4-5 posiłków dziennie, zachowując przy tym 3- lub 4-godzinne odstępy. W ten sposób nie tylko ustabilizujesz stężenie glukozy we krwi, lecz także unikniesz podjadania. Zadbaj o to, żeby połowę posiłku stanowiły warzywa i owoce. Zachowaj też odpowiednie proporcje: ¾ warzyw do ¼ owoców. Produkty z mąki pszennej zastąp pełnoziarnistym pieczywem i makaronem oraz kaszami. Zwróć uwagę na ograniczenie lub wyeliminowanie z posiłków tłuszczów nasyconych i trans, a postaw na tłuszcze nienasycone (pochodzenia roślinnego) i kwasy tłuszczowe omega-3. Znajdziesz je w rybach, olejach roślinnych, awokado i orzechach. 

Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, w ten sposób dobrze nawodnisz organizm. Unikaj natomiast alkoholu, słodkich napojów gazowanych i żywności wysoko przetworzonej. Zwróć też uwagę na sposób przyrządzania posiłków. Zamiast smażyć na głębokim tłuszczu, możesz gotować (na parze lub w wodzie), piec w rękawie foliowym czy dusić. Jeśli jednak zdecydujesz się smażyć lub grillować, nie dodawaj tłuszczu.

Sprawdź: Czy istnieje dieta na otyłość brzuszną?

Jak pozbyć się otyłości brzusznej?

Połącz zbilansowaną dietę z regularną aktywnością fizyczną. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby osoby dorosłe uprawiały przynajmniej 150-300 minut tygodniowo umiarkowanej aktywności fizycznej lub 75-150 minut aktywności o dużej intensywności. Jeśli do tej pory nie nie miałeś/łaś do czynienia ze sportem, nie narzucaj sobie rygorystycznego planu treningowego. Zacznij od krótkich spacerów i stopniowo zwiększaj ich długość, częstotliwość oraz intensywność. Możesz też:

Nie wykonuj ćwiczeń tylko na brzuch, ale postaw na trening ogólnorozwojowy. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą poprawić Twoją wydolność i zwinność, a także zredukować nadmierną tkankę tłuszczową. 

Źródła

 

Aktualności