Jak zapobiegać nadwadze u dzieci i nastolatków?
Nadwaga i otyłość stają się coraz większym problemem wśród dzieci i młodzieży. Wzrost liczby osób z nadmierną masą ciała...
Leczenie
8 sty 2025
Sugerowane
Zima cały czas w natarciu. Synoptycy donoszą o kolejnej fali intensywnych opadów śniegu. Dzieci cieszą się na możliwość lepienia bałwana, a dorosłych czekają ponownie trudne warunki drogowe i konieczność odśnieżania posesji. Jednak usuwanie śniegu z podwórka to nie tylko zimowa powinność, ale również doskonały sposób na ruch na świeżym powietrzu. Dowiedz się, ile kalorii można spalić podczas odśnieżania.
Bez względu na panującą porę roku, zgodnie z najnowszymi rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, osoby dorosłe powinny przeznaczyć tygodniowo od 150 do 300 minut na aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności bądź od 75 do 150 minut na aktywność ruchową o dużej intensywności. Zima to czas, który jednych mobilizuje do ćwiczeń z uwagi na atrakcyjne formy ruchu – jazda na nartach, na łyżwach, snowboard, bobsleje, curling, hokej na lodzie – z których nie mogą skorzystać poza sezonem. Mimo że lista zimowych aktywności jest długa i interesująca, to nie każdy jest ich miłośnikiem. Osoby te również mogą spalać kalorie na dworze, odśnieżając.
Przeczytaj także: Zalety treningu rowerowego dla osób z nadwagą
Usuwanie śniegu z posesji można z powodzeniem potraktować jako element zimowej aktywności ruchowej, która wymaga dość intensywnego wysiłku. Okazuje się, że w ciągu godziny można w ten sposób spalić 400-600 kcal. To może zrównoważyć opuszczony trening. Pamiętaj jednak, aby to nie było beztroskie machanie, a faktyczne przerzucanie śniegu. Odśnieżanie pozwoli nie tylko spalić sporo kalorii, ale i zadbać o wzmocnienie mięśni ramion. Korzystając z kalkulatora spalania kalorii, wyliczyliśmy, że osoba o masie ciała wynoszącej 80 kg podczas 60 minut odśnieżania spali około 504 kcal.
Przed Twoim domem pojawiły się zaspy? Już wiesz, jak będzie wyglądał Twój najbliższy trening. A jeśli nie przepadasz za sportem, to odśnieżenie obok domu może być dobrym krokiem w kierunku regularnej aktywności fizycznej. Jednak uważaj, bo odśnieżając chodnik czy podwórko, łatwo o kontuzje, jeśli nie robi się tego z głową. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak ciężki jest śnieg. Pełna szufla śniegu to 5-7 kg. Zbyt forsowne odśnieżanie może doprowadzić do przeciążeń. Poza urazami tkanek miękkich, odśnieżając, uważaj na skaleczenia, odmrożenia czy złamania.
Warto wiedzieć: Przetrenowanie – dlaczego należy uważać na intensywność ćwiczeń?
Co robić, aby ograniczyć ryzyko kontuzji przy odśnieżaniu?
Odśnieżanie to nie jedyna taka czynność, podczas której skutecznie spalisz kalorie. Sprawdź, ilu kalorii pozbędziesz się w ciągu godziny wykonywania najczęstszych domowych obowiązków: