
Dlaczego nie widać efektu? 7 elementów, które hamują „odchudzanie”
Nadmierna masa ciała często prowadzi do decyzji o przejściu na niskokaloryczną „dietę cud”, która – zgodnie z obietnicam...
Leczenie
13 maj 2025
Sugerowane
Szacuje się, że w Polsce na otyłość choruje ok. 20% osób dorosłych, co w praktyce oznacza, że z tym schorzeniem mierzy się co piąty Polak. Wiele osób unika wizyty u lekarza z powodu stresu i obaw przed krytyką, co zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia. Trudności w samodzielnej redukcji masy ciała nie powinny być powodem do wstydu, lecz okazją, aby odwiedzić gabinet lekarski i zadać kilka ważnych pytań. Sprawdź, o co warto zapytać lekarza!
Osoby chorujące na otyłość często próbują same wprowadzać rozwiązania, które mają pomóc im zredukować masę ciała. Zdarza się, że działania te nie przynoszą skutku lub niosą ze sobą krótkotrwałe efekty, ponieważ otyłość nie jest defektem estetycznym, a przewlekłą chorobą ze skłonnością do nawracania, którą należy diagnozować i kompleksowo leczyć.
Leczenie otyłości powinno przebiegać wielowymiarowo. Zdaniem prof. dr. hab. n. med. Pawła Bogdańskiego, działającego w ramach Katedry Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych i Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości: „Idealnym rozwiązaniem jest, gdy pacjent chory na otyłość leczony jest przez zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą lekarz, dietetyk, fizjoterapeuta, a bardzo często również psycholog. Takim zespołem terapeutycznym powinien kierować lekarz”.
W leczeniu otyłości mogą pomóc lekarze różnych specjalizacji, w zależności od stopnia nasilenia choroby oraz indywidualnych uwarunkowań osoby chorej. Do postawienia diagnozy i ustalenia kierunku leczenia pomocna będzie konsultacja z lekarzem rodzinnym lub internistą. W niektórych przypadkach wskazane mogą być dodatkowe konsultacje np. z kardiologiem, diabetologiem, endokrynologiem czy chirurgiem bariatrą. Polskie Towarzystwo Leczenia Otyłości wskazuje, że wskaźnik masy ciała, czyli BMI przy prawidłowej masie ciała wynosi 18,5–24,9 kg/m2. Powyżej tych wartości możemy mówić o nadwadze i otyłości. Nadwaga występuje przy BMI 25,0–29,9 kg/m2, otyłość przy BMI ≥30 kg/m2, przy czym wyróżnia się:
Pierwszym krokiem w leczeniu otyłości jest właściwa diagnoza. Porozmawiaj z lekarzem na temat swojego stanu zdrowia oraz objawów, jakie u siebie obserwujesz. Specjalista może przeprowadzić szczegółowy wywiad, obliczyć BMI i uwzględnić dodatkowe parametry (m.in. obwód pasa oraz współczynnik WHtR, czyli stosunek obwodu talii do wzrostu). Na tej podstawie można ocenić stopień otyłości oraz ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.
Badania diagnostyczne są niezbędne, by trafnie ocenić sytuację chorego i wybrać odpowiednią terapię dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb. W przypadku choroby otyłościowej wykonuje się zwykle badania z krwi z uwzględnieniem: stężenia glukozy, TSH czy lipidogramu (tj. ilościowej oceny frakcji cholesterolu i trójglicerydów). Ich celem jest przede wszystkim określenie ryzyka powikłań otyłości takich jak cukrzyca typu 2 czy miażdżyca.
Na podstawie aktualnej masy ciała, wieku, ogólnej kondycji i wyników badań lekarz może pomóc określić realistyczne cele do osiągnięcia, ustalić odpowiednie tempo redukcji masy ciała i podpowiedzieć, jak pokierować procesem, by przyniósł trwałe efekty. Każda osoba powinna dążyć do prawidłowego wskaźnika BMI, jednak równie ważne są parametry świadczące o poprawie stanu zdrowia.
Aby terapia przyniosła oczekiwany skutek, powinna być połączeniem kilku metod dostosowanych do sytuacji zdrowotnej konkretnej osoby. Podczas wizyty możesz zapytać lekarza, jakie leczenie będzie najlepsze w Twoim przypadku i dlaczego właśnie taką formę rekomenduje. Więcej o możliwościach leczenia możesz przeczytać w zakładce o leczeniu otyłości.
Regularne wizyty kontrolne są bardzo ważne, ponieważ pozwalają sprawdzić, czy leczenie otyłości przynosi oczekiwane rezultaty. Monitorowanie tego procesu pozwala również na szybkie wprowadzanie zmian w planie terapeutycznym, jeśli są one konieczne. Częstotliwość kontroli zależy od indywidualnych potrzeb i ustaleń z lekarzem. Część konsultacji może odbyć się w trybie online.
Otyłość to choroba przewlekła. Kompleksowe leczenie otyłości to proces, który wymaga czasu, konsekwencji i cierpliwości, a trwałe zmiany nie następują w ciągu jednego tygodnia. Nie oznacza to jednak, że określenie czasu do remisji jest niemożliwe. Na podstawie sytuacji zdrowotnej pacjenta lekarz może ustalić optymalne tempo działania i wstępnie oszacować, kiedy będzie można osiągnąć kolejne cele zdrowotne.
Pamiętaj, że cele powinny być realistyczne (warto unikać sformułowań typu: „W tym miesiącu koniecznie muszę schudnąć o 30 kg”), aby motywowały do podejmowania codziennych działań. Po pierwsze nie chodzi o chudnięcie a o kompleksowe dbanie o swoje zdrowie, oparte na 4 filarach. Po drugie, droga po zdrowsze jutro to nie sprint.
Otyłość to złożona choroba przewlekła, dlatego dobór odpowiedniej terapii może być w niektórych przypadkach wyzwaniem. Warto jednak pamiętać, że efekty terapii zależą również stopnia przestrzegania zaleceń lekarskich. Medycyna daje wiele możliwości, więc – jeśli wdrożone leczenie, mimo stosowania się do zaleceń lekarza, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów – lekarz może zaproponować modyfikację lub zmianę terapii.
Warto już od początku wprowadzać modyfikacje dotyczące żywienia i aktywności fizycznej, które mogą stać się pozytywnymi nawykami. Jeśli jest taka potrzeba, warto również skonsultować się z psychologiem. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, poproś swojego lekarza o podpowiedź. Leczenie otyłości, poza zmianą nawyków, może wymagać ukierunkowanej farmakoterapii lub ingerencji chirurga bariatry (o tym decyduje lekarz), ale już od pierwszego dnia warto wprowadzać zmiany, które będą wsparciem w kompleksowej terapii.
Otyłość to choroba o zróżnicowanym i złożonym podłożu, więc jej leczenie wymaga kompleksowego podejścia i współpracy lekarza z innymi specjalistami. Do tego grona mogą zaliczać się: dietetyk, który pomoże ustalić właściwą dietę, fizjoterapeuta, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń czy psycholog, który może zapewnić wsparcie w leczeniu i wprowadzaniu zmian w życiu.
Spośród wielu przyczyn otyłości, nie wszystkie są zależne od człowieka. Trzeba uwzględnić także m.in. czynniki genetyczne, hormonalne oraz psychologiczne. Dlatego, jeżeli chorujesz na otyłość, Twoje dzieci również mogą być w grupie podwyższonego ryzyka rozwoju tej choroby. W przypadku młodych osób liczy się przede wszystkim odpowiednia profilaktyka na czele ze zbilansowanym sposobem odżywiania i regularną aktywnością fizyczną.
Leczenie choroby otyłościowej wymaga czasu, wielowymiarowego wsparcia, cierpliwości i dużej samodyscypliny. Otyłość to poważna, przewlekła choroba, która nie ustępuje samoistnie i ma tendencję do nawrotów. Jeżeli jednak odpowiednio wcześnie zwrócisz się o pomoc do lekarza, ryzyko powikłań zdrowotnych może znacznie się zmniejszyć. Jeśli szukasz lekarza, który przeprowadzi Cię przez ten proces, możesz skorzystać z mapy Znajdź Lekarza.