Wielka debata: Czy otyłość to choroba?

sWielka debata: Czy otyłość to choroba?

Coraz więcej ekspertów uznaje, że otyłość jest chorobą, a nie wyborem. Jednak nadal zaskakuje to wiele osób ze względu na piętno, wstyd i błędne informacje na temat tego schorzenia. Dlaczego więc otyłość jest uważana za chorobę, a nie po prostu za brak silnej woli? Część odpowiedzi na to pytanie, wiąże się z tym, że otyłość to coś więcej niż to, co można dostrzec na pierwszy rzut oka. Dowiedz się więcej.

Otyłość to choroba

Co przemawia za tym, że otyłość jest chorobą?

Otyłość jako choroba przewlekła nie powinna być traktowana inaczej niż inne tego rodzaju schorzenia. Osoby z otyłością mogą więc szukać pomocy medycznej i konsultować się z lekarzem na temat możliwości leczenia. 

Dowiedz się: Czy z otyłości się wyrasta?

Otyłość – czy to defekt estetyczny? 

Istnieje wiele mitów związanych z chorobą otyłościową. Pojawiają się takie, jak ten, że otyłość jest wyborem stylu życia i wynikiem tego, ile jesz i ile się ruszasz.

Zdaniem osób wygłaszających takie teorie, mówienie, że otyłość jest chorobą, pozwala ludziom usprawiedliwiać się i nie brać odpowiedzialności za swoje działania. Ten rodzaj dezinformacji i stygmatyzacji wpływa na sposób, w jaki społeczeństwo myśli o otyłości, co znacznie utrudnia jej leczenie.

Przeczytaj: Jaki jest związek między utratą masy ciała a zdrowiem serca?

Czemu otyłość jest chorobą przewlekłą?

W styczniu 2019 roku Royal College of Physicians (RCP) uznało otyłość za chorobę przewlekłą, ale możliwą do kontrolowania, na którą wpływają nie tylko geny, lecz także środowisko, w którym żyjemy. Według dr. Andrew Goddarda: „nie jest to wybór stylu życia spowodowany indywidualną łapczywością, ale choroba spowodowana nierównościami zdrowotnymi, wpływami genetycznymi i czynnikami społecznymi” [2]. Nawet po tym rozpoznaniu debata na temat tego, dlaczego otyłość jest chorobą, trwała nadal. 

Co mówi nauka?

Na całym świecie podobne grupy eksperckie doszły do tego samego wniosku, który często wywołuje gorące debaty w mediach. Otyłość jest wciąż powszechnie błędnie rozumiana i uważana za wybór stylu życia – na który wpływa to, ile jesz i ile się ruszasz. W rzeczywistości większość osób z otyłością mierzy się z wieloma źródłami nadmiernej masy ciała. Nauka jasno pokazuje, że otyłość nie jest jedynie wynikiem „niezdrowych” wyborów.

Otyłość jest chorobą, która:

Chociaż otyłość jest chorobą o poważnych konsekwencjach zdrowotnych, chorzy nie zawsze szukają profesjonalnej pomocy medycznej i często uważają, że powinni samodzielnie radzić sobie z nadmierną masą ciała. Na szczęście coraz więcej lekarzy dostrzega złożoność choroby otyłościowej i uczy się, jak pomagać. Zestaw narzędzi wykorzystywanych w codziennej praktyce lekarza zajmującego się leczeniem nadmiernej masy ciała również się powiększa i jest stale aktualizowany. Obecnie dostępne opcje leczenia obejmują terapię behawioralną, zindywidualizowaną terapię żywieniową, wdrożenie regularnej aktywności fizycznej dostosowanej do indywidualnych możliwości, farmakoterapię i chirurgię bariatryczną. Terapia otyłości wykracza poza to, co jesz i ile się ruszasz. Opiera się bowiem na zrozumieniu indywidualnych wzorców żywieniowych (jak, kiedy i dlaczego jesz), a także wzorców nastroju, snu, stresu i aktywności fizycznej. Spersonalizowany plan leczenia będzie prawdopodobnie wymagał połączenia różnych metod terapeutycznych, aby spełnić indywidualne potrzeby pacjenta.

Sprawdź: Do jakich chorób prowadzi otyłość?

Otyłość to choroba – perspektywy na przyszłość

Nadmierna masa ciała nie jest jedynym powodem, dla którego otyłość jest uznawana za chorobę. Piętno, wstyd i niska samoocena to niewidoczne konsekwencje, które codziennie mogą wpływać na osoby z nadwagą lub otyłością.

Podczas gdy dezinformacja i stygmatyzacja nadal utrudniają zrozumienie otyłości przez społeczeństwo, coraz więcej pracowników ochrony zdrowia zaczyna uznawać ją za chorobę przewlekłą – taką, która wymaga uwagi medycznej i kompleksowej terapii.

Dobrą wiadomością jest to, że otyłość to choroba, którą można kontrolować, a nawet niewielkie zmiany mogą poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Redukcja masy ciała o zaledwie pięć procent może wystarczyć, by obniżyć ryzyko wielu powikłań zdrowotnych związanych z nadmierną masą ciała, w tym cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych.

Jak wspomniano wcześniej, obecnie dostępnych jest kilka opcji leczenia nadwagi i otyłości. Aby zmniejszyć i utrzymać prawidłową masę ciała, konieczne jest przyznanie, że otyłość to choroba przewlekła. Porozmawiaj z lekarzem o diagnozie otyłości. 

Źródła

  1. Royal College of Physicians, Obesity should be recognized as a disease, „Council Paper” 2018.
  2. Royal College of Physicians, RCP calls for obesity to be recognized as a disease, RCP London News 2019, https://www.rcp.ac.uk/news-and-media/news-and-opinion/rcp-calls-for-obesity-to-be-recognised-as-a-disease/ [dostęp: czerwiec 2019 r.].
  3. European Medicines Agency, Draft Guideline on clinical evaluation of medicinal products used in weight control 2014.
  4. Food and Drug Administration, Guidance for Industry Developing Products for Weight Management 2007.
  5. Heuer C. A., McClure K. J., Puhl R. M., Obesity Stigma in Online News: A Visual Content Analysis, „Journal of Health Communication” 2001, nr 16, s. 976–987.
  6. Guh i in., The incidence of co-morbidities related to obesity and overweight: A systematic review and meta-analysis, „BMC Public Health” 2009, nr 9, s. 88.
  7. Luppino i in., Depression and obesity: A meta-analysis of community-based studies, „Arch Gen Psychiatry” 2010, nr 67, s. 220–229.
  8. Sumithran P., Proietto J., The defence of body weight: a physiological basis for weight regain after weight loss, „Clinical Science” 2013, nr 124, s. 231–241.
  9. National Institutes of Health, Clinical Guidelines On The Identification, Evaluation, And Treatment Of Overweight And Obesity In Adults 1988.
  10. Rand K i in., It is not the diet; it is the mental part we need help with. A multilevel analysis of psychological, emotional, and social well-being in obesity, „International Journal of Qualitative Studies on Health and Well-being” 2017, nr 12, s. 1–14.
  11. Yumuk V i in., European Guidelines for Obesity Management in Adults, „Obesity Facts 2015”, nr 8, s.402–424.
  12. Warkentin i in., The effect of weight loss on health‐related quality of life: systematic review and meta‐analysis of randomized trials, „Obes Rev” 2014, nr 15, s. 169–82.
  13. Berthoud H., Münzberg H., Morrison C. D., Blaming the brain for obesity, „Gastroenterology” 2017, nr 152 (7), s. 1728–1738.
  14. Astrup A., Dietary treatment of overweight and obesity, w: Wadden T. A., Bray G. A. (red.), Handbook of Obesity Treatment, New York 2018, s. 309–321.
  15. Caterson I. D. i in., Gaps to bridge: Misalignment between perception, reality and actions in obesity, „Diabetes Obes Metab” 2019, nr 21 (8), s. 1914–1924.

Aktualności