Odchudzanie i leczenie otyłości to pojęcia, które choć mogą wydawać się podobne, odnoszą się do różnych celów i podejść. Odchudzanie jest zazwyczaj krótkoterminowym i bardziej samodzielnym procesem, często skupionym na estetyce, podczas gdy leczenie otyłości to długoterminowe, medyczne podejście mające na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia i leczenie otyłości jako choroby przewlekłej.
Na czym polega tzw. odchudzanie?
- Głównym celem odchudzania jest redukcja masy ciała, często w krótkim okresie, w celu osiągnięcia estetycznych celów, poprawy samopoczucia lub zmieszczenia się w określonych standardach piękna i wyglądu zewnętrznego.
- Odchudzanie zazwyczaj koncentruje się na zmianach w diecie, zwiększeniu aktywności fizycznej, a czasami na stosowaniu suplementów diety.
- Często jest to działanie tymczasowe, skierowane na szybkie osiągnięcie określonego celu (np. „schudnięcie” przed ważnym wydarzeniem).
- Wiele osób decyduje się na odchudzanie na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
Czym jest leczenie otyłości?
- Leczenie otyłości to kompleksowe podejście medyczne, które ma na celu długoterminowe zarządzanie masą ciała i poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia.
- Opiera się na 4 filarach: zmianach w stylu życia, czyli wprowadzeniu zasad zdrowego odżywiania (a nie krótkotrwałych diet), wdrożeniu odpowiedniej ilości aktywności fizycznej dostosowanej do aktualnych możliwości i preferencji, farmakoterapii, a w niektórych przypadkach interwencjach chirurgicznych (np. operacja bariatryczna.
- Terapia otyłości jest prowadzona pod nadzorem odpowiednich specjalistów – lekarza, dietetyka, fizjoterapeuty, psychologa – którzy monitorują postępy pacjenta i dostosowują terapię i do potrzeb.
- Leczenie otyłości nie koncentruje się jedynie na trwałej redukcji masy ciała i jej utrzymaniu w długiej perspektywie czasowej. Ma na celu również redukcję ryzyka wystąpienia powikłań otyłości, takich jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy choroby układu sercowo-naczyniowego.
Bezpłatny webinar
Jeżeli chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat leczenia otyłości, poznać jej przyczyny, dowiedzieć się, w jaki sposób ją diagnozować, kiedy warto skonsultować się z lekarzem i jak przygotować się do wizyty, serdecznie zapraszamy na webinar, który odbędzie się 7 października 2024 r. o godz. 19:00. Ekspertami podczas webinaru będą: dr hab. n. med. Anna Jeznach-Steinhagen oraz dr n. med. i n. o zdr. Szymon Suwała, którzy obalą może lepiej najbardziej powszechne mity i podzielą się sprawdzonymi wskazówkami dotyczącymi leczenia otyłości.