„Tylko razem możemy więcej” – Światowy Dzień Otyłości 2024

s„Tylko razem możemy więcej” – Światowy Dzień Otyłości 2024

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia choroba otyłościowa do 2035 roku dotknie ponad 1,9 miliarda osób na całym świecie. 4 marca przypada Światowy Dzień Otyłości, który tym razem przebiega pod hasłem „Otyłość wymaga współpracy”. Sprawdź, na czym powinna polegać ta współpraca.

Otyłość jako problem współczesnego świata – statystyki i prognozy 

Otyłość to jedno z najpoważniejszych wyzwań społecznych. Istnieją kraje, w których zdecydowana większość obywateli ma za wysoki wskaźnik BMI. Rekordzistą w tej kategorii jest Republika Nauru – niewielka wyspa Oceanii – gdzie z otyłością lub nadwagą zmaga się ok. 90% mieszkańców. W Polsce wskaźnik ten wynosi 58%, co oznacza, że ponad połowa naszego społeczeństwa ma nadmierną masę ciała. 

Jednak nie tylko o tak zwane „nadprogramowe kilogramy” tu chodzi – otyłość to choroba, która wpływa na cały organizm człowieka i w wielu przypadkach prowadzi do innych chorób, takich jak choroba sercowo-naczyniowa, zwyrodnienia stawów czy nowotwory. Szacuje się, że do 2035 roku problem będzie dotyczył nawet 1,9 mld światowej populacji, a otyłość wśród dzieci wzrośnie o 100%. 

Światowy Dzień Otyłości: „Otyłość wymaga współpracy”. Co to oznacza?

Osoby zmagające się z chorobą otyłościową często słyszą, że przyczyną ich problemów zdrowotnych – bez względu na to, z jakimi dolegliwościami się zgłosiły – jest zbyt wysoka masa ciała. Magiczne zaklęcie „Musisz schudnąć” nie działa. W przypadku choroby otyłościowej problem jest bardziej złożony.  

Światowy Dzień Otyłości jest okazją, aby przypomnieć, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa otyłość jako jedną z przewlekłych chorób niezakaźnych. Ma ona – podobnie jak inne schorzenia – swoje objawy, kryteria diagnostyczne i formy terapii. 

Leczenie otyłości to wymagający proces, w którym liczy się przede wszystkim współpraca między lekarzem, zespołem specjalistów a pacjentem. Aby zobaczyć efekty terapeutyczne, pacjent powinien stosować się do zaleceń, ale lekarze, dietetycy, fizjoterapeuci również powinni dostrzegać w chorym człowieka i traktować go z należytym szacunkiem i uwagą.  
 
Przypadki wykluczania czy ośmieszania z powodu otyłości nigdy i nigdzie nie powinny mieć miejsca. 

Co jest najważniejsze w leczeniu otyłości?

Terapia otyłości to długotrwały i złożony proces, który wymaga nie tylko odpowiednio zbilansowanej diety redukcyjnej, aktywności fizycznej czy farmakoterapii lub nawet interwencji chirurgicznej. W tym procesie liczy się także wsparcie bliskich osób lub/i pomoc psychologiczna oraz opieka innych lekarzy i specjalistów. 

Źródła

  1. https://www.worldobesityday.org/ [dostęp 21.02.2024] 
  1. https://ourworldindata.org/grapher/share-of-adults-who-are-overweight [dostęp 21.02.2024]