Premiera audiobajki dla najmłodszych “Każdy ma superMOCE”
Choroba otyłościowa dotyka coraz młodsze osoby. W Polsce nadwagę lub otyłość ma około 10% dzieci w wieku 1-3 lata...
Aktualności
13 lis 2024
Sugerowane
Fot. pytanienasniadanie.tvp.pl
20 grudnia 2023 r. Kasia Cichopek i Maciej Kurzajewski poprowadzili program „Pytanie na śniadanie”, w ramach którego gościli Adriannę Sobol (psycholożkę zdrowia) i Emilię Modrzyńską (pacjentkę, nauczycielkę i ambasadorkę kampanii Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości). Prowadzący zwrócili uwagę na pytanie „Naprawdę będziesz to wszystko jadła?”, które niejednokrotnie pada przy świątecznym stole. Podkreślili, że może ono zranić osobę zmagającą się z otyłością.
Pytania związane z chorobą często wynikają z niewiedzy rozmówcy. Kampania ma na celu uświadomić społeczeństwu, że otyłość nie jest defektem kosmetycznym czy wynikiem niedbalstwa, lecz poważnym problemem zdrowotnym.
Jeśli chcesz poruszyć tę kwestię, uważaj, żeby nie skrzywdzić bliskiej osoby. Najczęściej chory przyjmuje z pokorą bolesne komentarze, ale może go to zniechęcić do leczenia. Staraj się zrozumieć potrzeby osoby z chorobą otyłościową, w ten sposób pokażesz, że nie jest sama. Aby okazać jej szacunek, zapoznaj się z publikacją: „Jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej. Praktyczny słownik”.
Adrianna Sobol zachęca pacjentów do stawiania granic swoim bliskim. Zaznacza przy tym, żeby nie robić tego ze złością, ani irytacją. Zamiast tego chory powinien nazwać swoje emocje, dzięki czemu uświadomi na nie swojego rozmówcę.