Otyłość a zaburzenia seksualne – jak nadprogramowe kilogramy wpływają na poziom libido i płodność?

sOtyłość a zaburzenia seksualne – jak nadprogramowe kilogramy wpływają na poziom libido i płodność?

Prawie 80% mężczyzn, którzy skarżą się na problemy z erekcją, ma problem z otyłością lub nadwagą. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej powoduje nie tylko spadek libido, ale również zaburzenia w gospodarce hormonów powodujące upośledzenie płodności. Otyłość, która zwiększa ryzyko wystąpienia ponad 200 różnych chorób, powoduje różnego rodzaju zaburzenia seksualne. Sprawdź, jakie to problemy i jak sobie z nimi radzić.

Jak otyłość wpływa na seksualność człowieka?

Otyłość to nie tylko wskaźnik BMI powyżej 30 kg/m², ale przede wszystkim przewlekła choroba, która negatywnie wpływa na układy i narządy, zwiększając ryzyko rozwoju ponad 200 chorób takich jak cukrzyca typu 2, miażdżyca naczyń krwionośnych czy nadciśnienie tętnicze. Na tym jednak lista powikłań otyłości się nie kończy – zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej negatywnie wpływa również na seksualność człowieka. 

Osoby z otyłością skarżą się na różnego rodzaju „kłopoty łóżkowe” – często są niezdolne do interakcji seksualnych zgodnie ze swoimi pragnieniami, przez wiele miesięcy nie uprawiają seksu, a oprócz tego odczuwają większy poziom stresu i cierpią z powodu niskiej samooceny. 

Zaburzenia funkcji seksualnych dotyczą:

Przyczyną problemów natury seksualnej jest nie tylko sama otyłość, ale również inne złe nawyki i dolegliwości, które jej towarzyszą. Do zmniejszenia libido prowadzą również: dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry proste, brak aktywności fizycznej, insulinooporność i zaburzenia gospodarki węglowodanowej, zaburzenia gospodarki lipidowej (wysoki cholesterol), nadciśnienie tętnicze, zbyt mała ilość lub zła jakość snu. 

Otyłość a zaburzenia seksualne kobiet

Kobiety, które chorują na otyłość, często obserwują u siebie znaczny spadek libido. Nie mają ochoty na zbliżenia i często zmuszają się do stosunku seksualnego. Podczas stosunku muszą stosować większą ilość lubrykantu, ponieważ ich okolice intymne nie osiągają wystarczającego poziomu nawilżenia w naturalny sposób. Seks staje się dla nich mało satysfakcjonujący, ponieważ rzadko osiągają orgazm.

Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej u kobiet powoduje zaburzenia ilości hormonów płciowych, co prowadzi do zaburzeń funkcji jajników i cyklu menstruacyjnego. Są to problemy zdrowotne, które często odpowiadają za trudności z zajściem w ciążę. 

Otyłość a zaburzenia seksualne mężczyzn

Zdecydowana większość (80%) mężczyzn, którzy skarżą się na problemy z erekcją, ma również problem z nadwagą lub otyłością. Dzieje się tak dlatego, że tkanka tłuszczowa u mężczyzn przekształca testosteron w estrogeny i obniża stężenie testosteronu we krwi. Prowadzi to do:

Mężczyźni, u których wskaźnik BMI przekracza 30, a obwód talii jest większy niż 102 cm, często zgłaszają problem przedwczesnego wytrysku i zazwyczaj nie mają też naturalnego porannego wzwodu.

Wpływ otyłości na płodność

Otyłość wpływa nie tylko na jakość życia seksualnego, ale również obniża płodność. Nadprogramowe kilogramy u mężczyzn prowadzą do zaburzeń hormonalnych, przewlekłego ogólnoustrojowego stanu zapalnego, zaburzeń w produkcji plemników oraz pogorszenia jakości nasienia. Upośledzenie produkcji plemników to prosta droga do niepłodności, którą można wyleczyć lecząc skutecznie otyłość. 

Zbyt wysoka masa ciała u kobiet powoduje zaburzenia funkcji jajników, a także problemy z owulacją i całym cyklem menstruacyjnym. Zaburzone wydzielanie hormonów płciowych utrudnia – lub czasowo uniemożliwia – zajście w ciążę. 

Jak poprawić jakość życia seksualnego u osób z otyłością?

Aby poprawić jakość życia seksualnego, konieczne jest przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie. Ważnym krokiem w tym procesie jest kompleksowe leczenie otyłości. Aby znów czerpać przyjemność z seksu:

  1. Przywróć prawidłową masę ciała i staraj się utrzymać ją w granicach normy.
  2. Dbaj o ogólny stan zdrowia. Kontroluj czynniki ryzyka zaburzeń seksualnych takie jak, stosowanie używek, wysoki poziom cholesterolu czy glukozy we krwi.
  3. Dbaj o odpowiednie nawyki żywieniowe – unikaj cukrów prostych, nasyconych kwasów tłuszczowych i zwiększ podaż błonnika w codziennym jadłospisie.
  4. Staraj się robić ok. 10 000 kroków dziennie i regularnie praktykuj swoją ulubioną aktywność fizyczną.
  5. Jeśli masz trudności z redukcją masy ciała, poproś o pomoc lekarza.

Zaburzenia seksualne można skutecznie leczyć. Wystarczy przełamać wstyd, umówić się na konsultację z lekarzem seksuologiem i kompleksowo zadbać o swoje zdrowie. 

Źródło:

Aktualności