Okiem eksperta – wywiad z prof. Lucyną Ostrowską o leczeniu otyłości i pierwszym kroku ku lepszemu zdrowiu

sOkiem eksperta – wywiad z prof. Lucyną Ostrowską o leczeniu otyłości i pierwszym kroku ku lepszemu zdrowiu

 

Kolorowe schody będące częścią 6. edycji kampanii „Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości”, realizowanej pod hasłem Słuchaj serca. Lecz otyłość, to symbol procesu, jakim jest leczenie otyłości. To właśnie tu, w Warszawie na ul. Złotej 59, gdzie znajdują się wyjątkowe schody, rozmawialiśmy z prof. dr hab. n. med. Lucyną Ostrowską, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, która zwraca uwagę na to, jak ważne jest wczesne rozpoznanie i kompleksowe leczenie otyłości. Dowiedz się więcej!

Otyłość to choroba, o której warto rozmawiać i którą należy kompleksowo leczyć

Profesor Ostrowska podkreśla, że otyłość to choroba, która, choć początkowo może nie powodować żadnych objawów, może prowadzić do licznych powikłań zdrowotnych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, zaburzenia lipidowe, a w konsekwencji zawał serca czy udar mózgu. Co ważne, otyłość nie jest winą pacjenta, ale, jak tłumaczy profesor Ostrowska, wynika z zaburzeń biologicznych i neurohormonalnych, które prowadzą do niekontrolowanego przyrostu masy ciała.

Warto pamiętać, że rozpoczęte na wczesnym etapie choroby, kompleksowe leczenie otyłości może zmniejszyć ryzyko wielu poważnych powikłań, a także pomóc w poprawie jakości i długości życia chorego. 

Otyłość a odchudzanie – co warto wiedzieć?

Jak tłumaczy profesor Ostrowska, tradycyjne podejście do „odchudzania”, oparte na szybkiej utracie masy ciała, to nie to samo co leczenie otyłości. Zamiast odchudzania, które prowadzi do utraty zarówno tkanki tłuszczowej, jak i mięśniowej, powinno się skupić się na redukcji tkanki tłuszczowej i utrzymaniu masy mięśniowej. Utrata masy mięśniowej skutkuje spowolnieniem metabolizmu, co często prowadzi do nawrotu choroby.

W leczeniu otyłości kluczowe jest podejście kompleksowe, obejmujące zarówno zmianę nawyków żywieniowych, jak i regularną aktywność fizyczną. Po konsultacji z lekarzem do leczenia może zostać włączona także farmakoterapia i/lub chirurgia bariatryczna. Proces leczenia powinien być długotrwały, oparty na monitorowaniu postępów i dostosowywaniu terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Takie podejście może przynieść długofalowe efekty i poprawić stan zdrowia pacjentów.

Kolorowe schody jako symbol drogi ku zdrowiu

Schody symbolizują trudną, ale możliwą do pokonania drogę leczenia otyłości. Mają na celu motywowanie pacjentów do podjęcia działań w kierunku zdrowia. Każdy stopień symbolizuje postęp w leczeniu, a sama koncepcja schodów pokazuje, że choć droga jest trudna, to warto podjąć wyzwanie. Profesor Ostrowska zaznacza, że schody nie mają na celu zmuszania pacjentów do biegania, lecz mają być metaforą procesu leczenia – drogi, która, choć długa i wymagająca, prowadzi do zdrowia. Na każdym etapie pacjenci mogą znaleźć wsparcie.

Kampania „Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości” ma na celu edukowanie na temat otyłości. Schody motywacyjne to jeden z symboli tegorocznej kampanii Słuchaj serca. Lecz otyłość, który ma przypominać, że droga do zdrowia zaczyna się od pierwszego kroku. Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z profesor Ostrowską, aby dowiedzieć się więcej na temat znaczenia kompleksowego leczenia otyłości i roli wczesnej diagnozy w zapobieganiu powikłaniom.

Rozmowy z prof. Lucyną Ostrowską można posłuchać tutaj

Informacje o kampanii oraz idei schodów dostępne są tutaj.

Aktualności