Sugerowane
Kolejny miesiąc kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” za nami. Sprawdź, jakie wydarzenia odbyły się w jej ramach we wrześniu. Poniżej przygotowaliśmy kalendarium najważniejszych inicjatyw.
We wtorek, 5 września, do studia Dzień Dobry TVN zaproszono przedstawicielki kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Gośćmi programu śniadaniowego były Agnieszka Liszkowska-Hała, ambasadorka kampanii i Adrianna Sobol – psycholog. Panie opowiedziały o szczegółach akcji i mowie nienawiści skierowanej do osób zmagających się z chorobą otyłościową. „Mówią na mnie, że jestem grubasem, że mam jeść mniej pączków, że jestem świnką” – to wyrywki wyznań, które psycholog Adrianna Sobol słyszy od swoich pacjentów podczas prowadzonych terapii. – Dlatego zamiast mówić: „Ty grubasie”, powiedzieć: „Chyba zmagasz się z chorobą otyłościową. Czy potrzebujesz mojego wsparcia? Jak mogę Ci pomóc?”. To kompletnie zmienia optykę tej sytuacji. (…) To choroba, a nie defekt estetyczny – podkreśliła Adrianna Sobol.
Kasia Zdanowicz to prowadząca serwis informacyjny Wydarzenia, która aktywnie wspiera kampanię „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Prowadziła konferencję inaugurującą 4. edycję kampanii, a teraz zaprasza do odcinka podcastu z serii „Pomiędzy wersami”, w którym wystąpili: Robert Kudelski, aktor i ambasador kampanii, oraz psycholożka Adrianna Sobol. W tym odcinku rozmawiają o przyczynach, leczeniu i zapobieganiu otyłości. Mimo że w Polsce 8 mln dorosłych zmaga się z chorobą otyłościową, to zaburzenie to wciąż obarczone jest silnymi stereotypami, a wiedzę o sposobach jego leczenia trudno uznać za powszechną. Premiera odbyła się w piątek, 8 września, start o godzinie 10.00.
Karolina Świdrak, redaktor serwisu Medonet w wywiadzie z Katarzyną Głowińską, prezeską FLO – Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości. Katarzyna podzieliła się swoimi wspomnieniami z codzienności otyłego dziecka i trudnościami, z jakimi musiała się mierzyć jako dorosła osoba z chorobą otyłościową. – Lekarz na izbie stwierdził, że nie może mi wykonać USG, ponieważ jestem za gruba i spytał oburzony, gdzie ja w ogóle tak tym tłuszczem obrosłam. Katarzyna mówiła o leczeniu choroby otyłościowej – metodach terapii, o tym, jak rozpocząć walkę z otyłością i dlaczego to takie ważne. Poruszyła też temat krzywdzących stereotypów krążących na temat osób chorych na otyłość. Zwróciła uwagę na potrzebę empatycznego spojrzenia na chorobę otyłościową oraz konieczność oddzielania człowieka od niej.