O kampanii Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości w mediach – sierpień 2023

sO kampanii Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości w mediach – sierpień 2023

Mimo wakacji, urlopów i wyjazdów nie zwolniliśmy tempa. Jakie ważne wydarzenia miały miejsce w sierpniu w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”? Poniżej możesz zapoznać się z kalendarium najważniejszych inicjatyw podjętych podczas tego miesiąca.

  1. „Jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej?” – rozmowa z Katarzyną Głowińską, prezeską FLO – Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości, na antenie radia Czwórki

Osoby chorujące na otyłość na co dzień mierzą się ze stygmatyzacją i przemocą słowną. Jak zatem mówić o otyłości wspierająco i inkluzywnie? Katarzyna Głowińska, pacjentka oraz prezeska FLO – Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości, rozmawiała na antenie radia Czwórki na temat „Słownika Otyłości”. Zapraszamy do audycji z Katarzyną.

  1. „O tolerancji, wsparciu i roli świadomości na temat choroby otyłościowej” podcast Adrianny Sobol „Zdrowie zaczyna się w głowie” z udziałem Emilii Modrzyńskiej, ambasadorki kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”

Zapraszamy na drugi odcinek z serii podcastów „Zdrowie zaczyna się w głowie” prowadzonych przez Adriannę Sobol. Tym razem ekspertka zaprosiła do rozmowy Emilię Modrzyńską, pedagożkę i ambasadorkę kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Panie poruszyły temat krzywdzących stereotypów, które sprawiają, że osoby chorujące na otyłość nie otrzymują profesjonalnej pomocy tam, gdzie mają prawo jej oczekiwać. Mówiły o tym, jak wiedza zmienia perspektywę i zdejmuje ciężar nieustannego poczucia winy, o dorastaniu w atmosferze odrzucenia i o niszczącej sile słów.

  1. „Maciora” i „świnia”. Takie słowa to codzienność osób z otyłością – publikacja w Noizz 

Dlaczego w społeczeństwie otyłość nie jest postrzegana jako choroba, a jako efekt zaniedbań? Jak często osoby chore na otyłość mierzą się z obraźliwymi komentarzami, czyli przemocą słowną? O tym, a także o wsparciu dla osób dotkniętych chorobą otyłościową przeczytasz w wywiadzie z Katarzyną Głowińską, pacjentką i prezeską FLO – Fundacji na Rzecz Leczenia Otyłości oraz Emilią Modrzyńską, nauczycielką, pacjentką i ambasadorką kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. 

  1. „Ładną masz buzię, ale mogłabyś schudnąć”. To nie komplement, to negging wywiad w Medonet z Adrianną Sobol 

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Adrianną Sobol, psycholożką, ekspertką opracowania „Jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej”, w którym porusza kwestię neggingu w kontekście otyłości i komunikacji o niej. To kolejny obok fatshamingu, weigthismu i fatfobii poniżający sposób traktowania osób z chorobą otyłościową. Poznaj przykłady „fałszywych komplementów” i dowiedz się, w jaki sposób na nie reagować.

  1. „Locha”, „grubas”, „spaślak” – chorzy na otyłość słyszą to na co dzień. Co możemy z tym zrobić? – publikacja w Ohme 

W sierpniowym wydaniu magazynu „Ohme” ukazał się artykuł poświęcony stereotypowemu podejściu do osób otyłych. W tym materiale przeczytasz o tym, do czego doprowadzić może słowna stygmatyzacja, jakie jest podłoże tak dużej społecznej niechęci wobec osób z otyłością oraz jak mówić o otyłości inaczej, bez powielania stereotypów, aby nie ranić, a wspierać w leczeniu.

Weź udział w bezpłatnym webinarze!

dni

godzin

minut

Dowiedz się więcej