O kampanii Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości w mediach – rozmowy z naszymi Ambasadorami i Ambasadorkami

sO kampanii Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości w mediach – rozmowy z naszymi Ambasadorami i Ambasadorkami

 

Ostatnie miesiące przyniosły kolejne medialne aktywności ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Porozmawiajmy Szczerze o Otyłości. Dzięki zaangażowaniu Ambasadorów i Ambasadorek kampanii w mediach ponownie wybrzmiało przesłanie, że otyłość to przewlekła choroba wymagająca kompleksowego leczenia oraz empatii. Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych publikacji – zapraszamy do lektury!

1. Cykl „Zdrowie Rano”: „Otyłość to choroba. Dlaczego nie wolno jej ignorować?” – rozmowa Odety Moro z lek. Anitą Kunicką i psycholożką Adrianną Sobol

24 kwietnia 2025 r. w Medonet.pl w ramach cyklu „Zdrowie Rano” ukazała się rozmowa Otyłość to choroba. Dlaczego nie wolno jej ignorować?”. W odcinku prowadząca red. Odeta Moro rozmawiała z lek. Anitą Kunicką – specjalistką chorób wewnętrznych i leczenia otyłości, certyfikowaną lekarką Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości oraz Adrianną Sobol – psycholożką i Ambasadorką naszej kampanii. Rozmowa dotyczyła stygmatyzacji osób chorych na otyłość, krzywdzących stereotypów oraz roli pacjenta w procesie leczenia. Ekspertki zgodnie podkreśliły, że otyłość to przewlekła choroba wymagająca kompleksowego leczenia i zwróciły uwagę na znaczenie empatii oraz profesjonalnego wsparcia dla pacjentów.

2. „Do dziś nie patrzę na siebie w lustro”. Robert Kudelski apeluje: „Słuchaj serca, lecz otyłość” – wywiad w Interii Zdrowie

W wywiadzie opublikowanym 14 kwietnia 2025 r. na łamach Interii Zdrowie Robert Kudelski, aktor i Ambasador kampanii, podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą otyłościową. Przyznał, że przez lata zmagał się ze stygmatyzacją z powodu masy ciała i trudno mu było publicznie mówić o swojej chorobie, jednak przełamał się, by pomóc sobie i innym. Dziś apeluje do osób chorych na otyłość: „Dbajcie o siebie, bo nie jesteśmy niezniszczalni” – nawołując do poważnego traktowania swojego zdrowia i korzystania z dostępnych metod leczenia. Wywiad wzmocnił przesłanie kampanii, że otyłość to nie kwestia „braku silnej woli” czy „lenistwa”, lecz poważna, przewlekła choroba wymagająca profesjonalnej pomocy i zrozumienia ze strony społeczeństwa.

3. „Otyłość – epidemia XXI wieku” – podcast Nauka To Lubię z udziałem prof. Mariusza Wyleżoła i Adrianny Sobol

W podcaście „Nauka To Lubię”, dostępnym na Spotify oraz portalu naukatolubie.pl, ukazał się odcinek „Otyłość – epidemia XXI wieku”. W rozmowie wzięli udział prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł – chirurg bariatryczny – oraz Adrianna Sobol – psycholożka i Ambasadorka naszej kampanii. Eksperci poruszyli temat społecznego postrzegania otyłości, znaczenia diagnozy i kompleksowego leczenia oraz roli wsparcia psychologicznego podczas całego procesu terapeutycznego. Wskazali, że otyłość to nie kwestia estetyki, lecz poważna choroba wymagająca kompleksowego leczenia.

4. „Nie wiem, jak wyglądam od szyi w dół” – Robert Kudelski szczerze o otyłości w abcZdrowie

Na portalu abcZdrowie ukazał się poruszający artykuł, w którym Robert Kudelski – aktor i Ambasador kampanii – dzieli się osobistymi refleksjami na temat choroby otyłościowej.  Opisał trudności związane z samoakceptacją i dorastaniem w cieniu choroby oraz stygmatyzacją i hejtem. Wywiad podkreślił znaczenie otwartej rozmowy o emocjach, jakie towarzyszą osobom z otyłością i kompleksowym leczeniu choroby oraz rolę empatii w procesie zdrowienia.  

5. „Otyłość wyzwaniem cywilizacyjnym XXI wieku” – wypowiedzi Adrianny Sobol i prof. Pawła Bogdańskiego w Rzeczpospolitej

W artykule opublikowanym w serwisie Rzeczpospolita prof. dr hab. n. med. Paweł Bogdański hipertensjolog, lipidolog, specjalista chorób wewnętrznych – i Ambasadorka kampanii – psycholożka Adrianna Sobol – wskazali, że otyłość staje się jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych XXI wieku. Podkreślili konieczność zwiększenia dostępności leczenia i zmiany podejścia do pacjentów z chorobą otyłościową. Zwrócili także uwagę na konieczność edukacji społecznej i zmniejszania stygmatyzacji.

6. „Kawka z…” Bartłomiejem Nowosielskim – wywiad o leczeniu otyłości i hejcie

W rozmowie z cyklu „Kawka z…” aktor Bartłomiej Nowosielski – Ambasador kampanii – poruszył temat powikłań zdrowotnych związanych z otyłością, hejtu oraz trudności w leczeniu nawrotów choroby. Opowiedział o swojej drodze do diagnozy, filarach skutecznego leczenia i roli wsparcia emocjonalnego. Wskazał też na działania kampanii i zachęcił do korzystania ze Słownika Jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej” dostępnego na stronie ootylosci.pl.

7. „Staram się być dla siebie lepszy” – rozmowa z Robertem Kudelskim w Zwierciadle

W wywiadzie opublikowanym w magazynie Zwierciadło aktor i Ambasador kampanii Robert Kudelski opowiedział o swoich doświadczeniach z chorobą otyłościową oraz o osobistej przemianie. Zwrócił uwagę na potrzebę czułości wobec siebie, rolę wsparcia w procesie leczenia i konieczność zmiany społecznego postrzegania otyłości. Rozmowa wpisała się w przesłanie kampanii, że leczenie otyłości zaczyna się od zrozumienia i akceptacji.

Aktualności