Koktajle – zdrowe i smaczne opcje śniadaniowe

Właściwie zbilansowana, niskokaloryczna dieta jest wraz z aktywnością fizyczną podstawą leczenia u osób z nadmierną masą ciała. Odpowiednio skomponowane, zbilansowane śniadanie sprzyja Twojemu zdrowiu, dlatego zawsze należy o nim pamiętać. Poznaj przepisy na smaczne, zdrowe i szybkie do przyrządzenia koktajle śniadaniowe. Jeśli szukasz opcji „na szybkie schudnięcie” od razu zaznaczamy, że ten artykuł nie jest dla Ciebie, ponieważ taka opcja nie istnieje. Zdrowa redukcja nadmiernej masy cała wymaga mądrego i zrównoważonego postępowania, dlatego zawsze warto sięgnąć po fachowe wsparcie, aby sobie nie zaszkodzić.

sKoktajle – zdrowe i smaczne opcje śniadaniowe

Rola diety w leczeniu nadwagi i otyłości

Rola diety w leczeniu nadwagi i otyłości, czyli tak naprawdę rola zdrowych nawyków żywieniowych w leczeniu nadwagi i otyłości. Nadwaga i otyłość są związane z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w organizmie, często będącą efektem zbyt dużej w stosunku do zapotrzebowania energetycznego podaży pokarmów. Otyłość, którą prawidłowo powinniśmy nazywać chorobą otyłościową, jest uznawana za oddzielną jednostkę chorobową, ujętą w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Wymaga ona odpowiedniej diagnostyki i postępowania terapeutycznego. Mimo dostępności farmakologicznych i chirurgicznych metod leczenia otyłości podstawą terapii u osób mierzących się z nadmierną masą ciała pozostaje wciąż modyfikacja stylu życia, w tym zmiana nawyków żywieniowych, a co za tym idzie niskokaloryczna dieta.

Pamiętaj, że konsultacja z dietetykiem nie zastępuje wizyty w gabinecie lekarskim. Otyłość jest chorobą, musi więc być diagnozowana i leczona pod nadzorem lekarza, który w razie potrzeby włączy odpowiednie leczenie farmakologiczne lub skieruje Cię do chirurga zajmującego się operacyjnym leczeniem otyłości. Nie zapominaj także o dostosowanej do Twojego stanu zdrowia, regularnej aktywności fizycznej. Oprócz właściwie zbilansowanej diety, odpowiednio dobrane ćwiczenia stanowią podstawę leczenia nadwagi i otyłości.

Z czego można zrobić koktajl?

Koktajl jest idealną opcją śniadaniową dla zabieganych i sprytnych, do której wykonania będziesz potrzebować jedynie blendera oraz kilku prostych składników. Liczne badania naukowe dowodzą, iż regularne pomijanie śniadania sprzyja rozwojowi dodatkowych kilogramów, dlatego nie rezygnuj z porannego posiłku.

Do skomponowania smacznego, zdrowego i niskokalorycznego koktajlu możesz wykorzystać m.in.:
● owoce;
● warzywa;
● niskotłuszczowe mleko;
● napoje roślinne (np. mleko migdałowe);
● jogurt naturalny niesłodzony lub skyr;
● zioła (np. świeżą miętę) i przyprawy;
● nasiona chia, pestki dyni, siemię lniane;
● płatki owsiane;
● zdrowe tłuszcze (np. orzechy, olej kokosowy).

Jeśli planujesz zredukować masę ciała, postaraj się oszacować w przybliżeniu wartość energetyczną każdego posiłku, w tym koktajlu śniadaniowego. Pamiętaj, że nie wszystkie zdrowe produkty są niskokaloryczne i nie należy stosować ich w dużej ilości (np. banany, orzechy). W razie wątpliwości skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże w ustaleniu Twojego zapotrzebowania energetycznego i skomponowaniu odpowiedniego jadłospisu.

Zobacz również: Kalkulator BMI – wskaźnik prawidłowej wagi

Jakie koktajle pić, żeby schudnąć?

Tutaj musimy Was zmartwić, nie ma drogi na skróty ani złotej recepty. Ważne jest, aby w odpowiedni sposób redukować nadmierną masę ciała tak, aby zmiany były trwałe i bezpieczne. Możemy natomiast podpowiedzieć, z czego zrobić zdrowy koktajl, który będzie sprzyjał redukcji masy ciała. Składniki można dowolnie mieszać według własnego uznania. Z dostępnych w kuchni produktów w krótkim czasie możesz wykonać smaczny, dietetyczny koktajl – zarówno owocowy, jak i warzywny. Warto także wypróbować mieszankę owocowo-warzywną, złożoną ze składników, które świetnie się razem komponują, np. z awokado i mango czy szpinaku z dodatkiem banana. Nie zapominaj o produktach, które nie tylko podnoszą smak przygotowywanego koktajlu, lecz także są źródłem zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych – to m.in. orzechy i olej kokosowy.

Nie masz pomysłu na zdrowy koktajl na śniadanie? Nic nie szkodzi! Poniżej przedstawiamy kilka smacznych, dietetycznych opcji śniadaniowych.

Koktajl jabłkowo-bananowy:

● pół banana;
● średniej wielkości jabłko;
● garść jarmużu;
● garść szpinaku (najlepiej świeżego, ale można również użyć szpinaku mrożonego);
● pół szklanki wody.

Koktajl miętowo-ogórkowy:

● kilka listków świeżej mięty;
● 2–3 świeże, dojrzałe ogórki;
● garść jarmużu;
● szklanka wody.

Koktajl truskawkowo-owsiany

● szklanka mleka roślinnego (np. migdałowego, owsianego);
● 4 łyżki namoczonych we wrzątku płatków owsianych;
● 200 g świeżych truskawek (przed użyciem umyj je i usuń szypułki).

Koktajl jarmużowo-imbirowy

● szklanka wody;
● 2 dojrzałe kiwi;
● garść jarmużu;
● kilka gałązek natki pietruszki;
● 1 cm korzenia imbiru.

Przygotowany w blenderze i przelany do szklanki koktajl jest gotowy do spożycia. Pamiętaj, że skład i proporcje podane w przepisach możesz modyfikować w zależności od własnych upodobań i zawartości lodówki.

Sprawdź też: Karta praw chorego na otyłość

Źródła

  1. Panuganti K., Nguyen M., Kshirsagar R., Obesity, „StatPearls” 2022, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459357/, [dostęp: marzec 2023].
  2. Smethers A., Rolls B., Dietary Management of Obesity: Cornerstones of Healthy Eating Patterns, „Medical Clinics of North America” 2019, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5726407/, [dostęp: marzec 2023].
  3. Wicherski J., Schlesinger S., Fisher F., Association between Breakfast Skipping and Body Weight – A Systematic Review and Meta-Analysis of Observational Longitudinal Studies, „Nutrients” 2021, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7832891/, [dostęp: marzec 2023].