Zadbaj o serce – Twój najważniejszy organ!
Polska to kraj o wysokim ryzyku chorób sercowo-naczyniowych – alarmuje Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Każdego r...
Leczenie
24 sty 2025
Sugerowane
Zdrowe nawyki żywieniowe to kluczowy element prozdrowotnego stylu życia. Ich zmiana jest procesem długotrwałym i powinna rozpocząć się od dokładnej analizy dotychczasowego sposobu odżywiania. Poznaj praktyczne wskazówki pomocne we wprowadzeniu nawyków zdrowego żywienia.
Zgodnie z definicją zachowania żywieniowe to działania i czynności mające na celu zaspokojenie potrzeb żywieniowych. Nawyki żywieniowe to charakterystyczne i powtarzające się zachowania realizowane pod wpływem potrzeby dostarczenia składników odżywczych oraz realizacji celów społecznych i emocjonalnych. Nawyki żywieniowe można ukierunkować utrwalając pewne pożądane zachowania i eliminując zachowania niewłaściwe. Nawyki zdrowego żywienia to fundamentalny element stylu życia ukierunkowanego na zdrowie. Podjęcie decyzji o zmianie sposobu odżywiania nie stanowi z reguły trudności. Jednak wprowadzenie tych zmian w życie wymaga dużego zaangażowania. Co zrobić, aby zmiana nie była chwilowa?
Początkiem każdej zmiany jest odpowiednie nastawienie, motywacja i sposób myślenia na temat danego problemu. Tak też jest w przypadku nawyków żywieniowych. Zmiana sposobu żywienia powinna być przemyślana i dokonywana w oparciu o dokładną analizę dotychczasowego sposobu żywienia, postrzegania jedzenia i prowadzonego stylu życia. Dopóki nie przepracuje się tych zagadnień w głowie, ciężko jest doprowadzić do zmiany. Wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych to zmiana w sposobie myślenia o jedzeniu, zmiana przekonań na temat jedzenia i odbioru nawyków żywieniowych. Dlatego już na samym początku warto podjąć współpracę z dietetykiem, który wskaże prawidłowe ścieżki działania.
Zmiana nawyków żywieniowych powinna być zaplanowana. Plan ma szanse na powodzenie, jeśli opiera się na realnych i możliwych do osiągnięcia celach. Kluczowe jest wyznaczenie celu głównego i pomocnych w jego realizacji celów mniejszych. Dla przykładu celem głównym będzie wprowadzenie zdrowego sposobu odżywiania, a celami pomocnymi m.in. zwiększenie udziału warzyw w diecie, regularne przyjmowanie posiłków. Cel musi być akceptowalny, atrakcyjny, konkretny, mierzalny, terminowy.
Podczas zmiany nawyków żywieniowych mogą pojawić się chwile słabości, które będą działały demotywująco. Warto wówczas czerpać ze wsparcia społecznego – pomocy dietetyka czy bliskich, którzy dokładają starań, aby podjęty cel został zrealizowany. Dobrą metodą na utrzymanie motywacji w chwilach zwątpienia jest opisanie korzyści oczekiwanych w związku z wprowadzoną zmianą żywienia. Korzyści powinny być przedstawione w sposób konkretny i pozytywny – prezentować stan pożądany. Im więcej korzyści dostrzeże się we wprowadzanych zmianach żywienia, tym silniejsza będzie motywacja do ich realizacji. Ważnym czynnikiem podtrzymującym motywację do działania jest uzyskanie pozytywnych wzmocnień, czyli nagród. Istotne, aby nie przybierały one formy wysokokalorycznego posiłku, ale wiązały się z zaspokojeniem innej niż jedzenie, ważnej potrzeby.
Zastanów się, czy jesteś w dobrym momencie na zmianę i czy dysponujesz odpowiednimi zasobami. Chęć wprowadzenia wielu zmian w momencie, który temu nie sprzyja może skutkować spadkiem motywacji i energii, a przez to niepowodzeniem. W dalszej perspektywie może to zmniejszyć chęć podejmowania kolejnych działań i stworzyć przekonanie, że zmiana jest niemożliwa do osiągnięcia. Zasoby są tym, co masz, np. czas na przygotowywanie posiłków, umiejętności kulinarne, sprzyjające środowisko – bliskość do sklepów ze zdrową żywnością, wsparcie dietetyka. Analizując zasoby plan działania zostaje dopasowany idealnie.
Ważnym elementem we wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych jest identyfikacja niekorzystnych przekonań i zaproponowanie zmiany sposobu myślenia. Modyfikacja niekorzystnych przekonań nie tylko zwiększa motywację, ale i poczucie osobistych kompetencji i wewnętrznych zasobów. Trwała zmiana zachowań staje się możliwa dopiero, kiedy są one spójne z wewnętrznymi przekonaniami.
Na każdym etapie wprowadzania zmian żywieniowych warto korzystać z pomocy specjalisty. Trwała zmiana nawyków żywieniowych, nie jest prosta. Warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy dietetyka z zakresu zdrowego odżywiania. Niech wprowadzane zmiany nie wiążą się z poczuciem rezygnacji, a będą podstawą do poprawy zdrowia i samopoczucia. Spotkania z dietetykiem mogą być wsparciem i dodatkową motywacją w procesie zmiany stylu życia.
Oto praktyczne wskazówki pomocne w realizacji zdrowych nawyków żywieniowych: