Jak cieszyć się Świętami Wielkanocnymi, dbając o prawidłowe nawyki żywieniowe?

sJak cieszyć się Świętami Wielkanocnymi, dbając o prawidłowe nawyki żywieniowe?

Święta Wielkanocne to czas, kiedy stoły uginają się od pysznych potraw, a tradycyjna polska gościnność sprawia, że łatwiej złamać swoje postanowienia dotyczące zdrowego sposobu odżywiania. Sprawdź, jak cieszyć się tym czasem i dbać o odpowiednie nawyki żywieniowe.

Przede wszystkim staraj się nie zamartwiać dodatkowymi kaloriami, które czekają na wielkanocnym stole – stres negatywnie działa na Twój organizm i może potęgować złe reakcje (np. podjadanie), dlatego odpręż się i ciesz odpoczynkiem od codziennych spraw. Nie spiesz się – jedz posiłki powoli i ciesz się każdym kęsem ulubionej potrawy. To zdrowy nawyk, który pozwoli Ci szybciej odczuć sytość i zmniejszy ilość spożywanych kalorii.

Nie pozwól, aby ktokolwiek zmusił Cię do zjedzenia dodatkowych porcji, na które nie masz już ochoty. Bądź asertywny/a i grzecznie odmawiaj dokładek. Pamiętaj, że nie musisz informować wszystkich, że jesteś w trakcie redukcji masy ciała, a czas spędzony z bliskimi to okazja do miłych rozmów, wspominania i wspólnych aktywności. A nawet jeśli nie uda Ci się zrealizować zaplanowanych na czas Świąt założeń, nie załamuj się. Wielkanoc trwa zaledwie dwa dni i w tak krótkim czasie nie da się zniweczyć efektów dotychczasowych starań.

Podczas śniadania i obiadu wielkanocnego ciesz się ulubionymi potrawami, ale dbaj o różnorodność i zachowaj właściwe proporcje na talerzu. Pamiętaj, aby połowę porcji stanowiły warzywa, a pozostałą część węglowodany (pieczywo, makaron, ziemniaki itp.) i białko (białe mięso, ryby). W świątecznym czasie zachowaj regularność posiłków – jeśli śniadanie wielkanocne odbywa się dosyć późno, rano zjedz niewielki posiłek, który pomoże Ci uniknąć uczucia „wilczego głodu”.

Nie kupuj więcej produktów spożywczych niż potrzeba. Zbyt duża ilość jedzenia to pokusa, aby częściej zaglądać do lodówki. Jeśli to Ty przygotowujesz świąteczne potrawy, uwzględnij liczbę gości i nie rób jedzenia na zapas. Możesz przygotowywać wersje potraw o niższej kaloryczności, np. sos tatarski light, które będą nie tylko zdrowsze, ale przede wszystkim bardzo smaczne. Wykorzystaj wolny czas na aktywność fizyczną – między posiłkami znajdź czas na spacer w
gronie bliskich.

Potrzebujesz więcej praktycznych wskazówek? Sprawdź nasz specjalny Wielkanocny poradnik!