Poznaj Anetę

Cieszę się, że mogłam zostać ambasadorką tak istotnej kampanii, która niesie za sobą ważne przesłania.

sPoznaj Anetę

Jestem aktorką, a prywatnie mamą dwóch wspaniałych synów. 

Cieszę się, że mogłam zostać ambasadorką tak istotnej kampanii, która niesie za sobą ważne przesłania. Po pierwsze, dąży do zmiany stereotypowego spojrzenia na otyłość i zastąpienia go akceptacją, empatią i zrozumieniem. Po drugie, ma na celu promowanie zdrowego podejścia do ciała, w którym wartość człowieka nie jest ograniczana przez wagę czy wygląd. Po trzecie, hasło, które przyświeca 4. edycji kampanii „Otyłość – zmień spojrzenie” podkreśla potrzebę walki ze stygmatyzacją i uprzedzeniami wobec osób z otyłością. Społeczna świadomość otyłości jako choroby nie jest jeszcze wystarczająca, ciągle potrzebujemy edukacji w tym obszarze i cieszę się, że będą mogła dołożyć do tego przysłowiową cegiełkę.

Stygmatyzacja i hejt to bardzo trudne doświadczenia. Możemy sobie z nimi radzić na wiele sposobów, dlatego przede wszystkim – zachęcam do szukania pomocy – wśród najbliższych i specjalistów. 

Branża filmowa, w której na co dzień pracuję, ma istotny wpływ na kreowanie postrzegania osób z otyłością. Choć zmiany w podejściu zachodzą, to ten proces nadal trwa. Obserwuje się różnice w postawach i reakcjach społeczeństwa wobec aktorek z otyłością w porównaniu z aktorami. Kobiety często doświadczają większej presji i stygmatyzacji związanej z masą ciała, co może prowadzić do ograniczenia możliwości zawodowych. Konieczne jest wprowadzenie zmian, takich jak bardziej różnorodne reprezentacje postaci z otyłością, które nie są redukowane tylko do swojego wyglądu, ale mają pełnowymiarowe historie i cechy charakteru. Wprowadzenie tych zmian może przyczynić się do zwiększenia akceptacji i zrozumienia w społeczeństwie.

Aneta Zając – aktorka, ambasadorka kampanii.