LECZENIE

Kluczem do rozpoczęcia leczenia jest świadomość, że otyłość to choroba, którą trzeba leczyć, ponieważ zagraża życiu. Osoba chorująca na otyłość powinna trafić do lekarza, który postawi rozpoznanie. Leczenie otyłości wymaga bardzo często współpracy lekarzy wielu specjalności. Wskazane jest także wsparcie procesu terapeutycznego przez dietetyka w zakresie edukacji żywieniowej, a także psychologa i niejednokrotnie fizjoterapeuty. Powszechna opinia, że w przypadku otyłości zmiana nawyków żywieniowych oraz wzrost aktywności fizycznej będą wystarczające bywa błędna i często nie przekłada się na osiągnięcie celu terapeutycznego. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednie leczenie prowadzone było przez lekarzy specjalizujących się w leczeniu otyłości.

Leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze to zespół wszystkich metod leczenia, które nie wymagają interwencji chirurgicznej. Włączamy w to leczenie farmakologiczne, ale także styl życia, fizjoterapię czy terapię zajęciową. Ważne jest, aby w ramach leczenia zachowawczego, w porozumieniu z zespołem ekspertów, ustalić plan leczenia. Dietetyk pomoże ustalić dzienną ilość kalorii dla osoby z nadwagą lub otyłością. Fizjoterapeuta lub ortopeda dobierze rodzaj i częstotliwość aktywności ruchowej, która powinna być indywidualnie dopasowana do stopnia zaawansowania otyłości, stanu zdrowia i kondycji fizycznej chorego. Ważnym elementem leczenia zachowawczego otyłości jest leczenie farmakologiczne.

Otyłość to choroba i trzeba ją leczyć!

Leczenie farmakologiczne

Wprowadzenie zdrowych modyfikacji do stylu życia u pacjentów chorych na otyłość bardzo często nie pomaga w osiągnięciu celu terapeutycznego. Dlatego warto wtedy, w porozumieniu z lekarzem, wspomóc się wybranymi, skutecznymi lekami. Obecnie na polskim rynku dostępne są trzy leki ułatwiające redukcję masy ciała.

  • Inhibitor lipaz – lek hamujący wchłanianie tłuszczu z przewodu pokarmowego, co powoduje zmniejszenie ilości dostarczanych organizmowi kalorii. Działanie odbywa się w świetle przewodu pokarmowego. Hamując lipazę, nie pozwala na rozkład tłuszczów na możliwe do wchłonięcia wolnych kwasów tłuszczowych i monoglicerydów.
  • Połączenie chlorowodorku bupropionu i naltreksonu – zwiększa uczucie sytości i zmniejsza odczucie przyjemności związane ze spożywaniem pokarmów poprzez działania na ośrodkowy układ nerwowy.
  • Liraglutyd – analog naturalnego hormonu jelitowego – lek z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który powoduje zmniejszenie masy ciała. Kontroluje łaknienie, zwiększając uczucie sytości i pełności, a jednocześnie zmniejsza uczucie głodu oraz ogranicza potrzebę zjedzenia pożywienia. Poza redukcją masy ciała, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu II, poprawia parametry gospodarki lipidowej, redukuje ciśnienie tętnicze oraz zmniejsza ryzyko chorób sercowo – naczyniowych.

Leczenie chirurgiczne

Chirurgia bariatryczna jest ważną i integralną częścią całościowego leczenia chorych z otyłością olbrzymią. Do operacji kwalifikowani są chorzy na otyłość III stopnia (BMI 40+) lub otyłość II stopnia (BMI 35,0 – 39,9), u których doszło już do powikłań otyłości, np. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego lub choroby zwyrodnieniowej stawów.

Obecnie w Polsce wykonuje się trzy rodzaje operacji bariatrycznych:

  • Rękawowa resekcja żołądka (sleeve gastrectomy)
  • Wyłączenie żołądkowe (gastric by-pass)
  • Opaska żołądkowa (gastric banding)

Celem każdej z tych operacji nie jest wbrew pozorom ograniczenie objętości żołądka, ale przede wszystkim wyłączenie z działania tej części żołądka, w której produkowana jest grelina, czyli tzw. hormon głodu oraz przywrócenie poposiłkowego wydzielania GLP-1 dającego nam uczucie sytości. Powyższe operacje są refundowane przez NFZ.

Zabiegi wyszczuplające to nie chirurgia bariatryczna!

Lipo-suction, czyli odsysanie tłuszczu, masaż limfatyczny, GUAM, odchudzanie termiczne, ultradźwięki i inne zabiegi wyszczuplające pomagają zredukować tkankę tłuszczową, uelastyczniają skórę, modelują sylwetkę i ujędrniają mięśnie, dlatego pomogą osobom z niewielką nadwagą, ale nie są rozwiązaniem na leczenie znaczącej nadwagi i otyłości.

Women
Women
Women
Women
Twoja przeglądarka nie umożliwia korzystania z całej zawartości serwisu ootylosci.pl.
Prosimy o odwiedzenie strony przy użyciu nowszych przeglądarek internetowych, które zapewnią Ci dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu.