O CHOROBIE

Otyłość jest znana od lat. Na Międzynarodowej Liście Chorób i Problemów Zdrowotnych Organizacji Zdrowia (WHO) znalazła się dopiero w 1966 r. oznaczona kodem E66. Bardzo szybko została uznana chorobą cywilizacyjną – jedną z najgroźniejszych i niezwykle skomplikowanych, o czym świadczyć może rosnąca liczba osób otyłych na całym świecie, która od 1975 r. wzrosła prawie trzykrotnie.

Jaka jest przyczyna?

WHO definiuje otyłość u dorosłych jako BMI większe lub równe 30 kg/m2 (BMI 30), nadwagę jako BMI większe lub równe 25 kg/m2 (BMI 25). U dzieci nadwaga i otyłość bazują na relacji masy ciała i wzrostu (dla dzieci w wieku poniżej 5 lat) oraz na relacji BMI i wieku dla dzieci w wieku 5-19 lat.

W rzeczywistości współczesna nauka nie zna w pełni przyczyn rozwoju otyłości. Znanych jest wiele czynników ryzyka rozwoju tej choroby. Niewątpliwie na predyspozycje do jej wystąpienia nakładają się realia współczesnego świata: wysoko przetworzona i bogato-energetyczna żywność, ciągły stres i pośpiech, ograniczona aktywność fizyczna i zapewne jeszcze wiele innych. Niemniej, należy zwrócić uwagę na fakt, że choroba ta dotyczy często także osób posiadających specjalistyczną wiedzę w tym zakresie: dietetyków, psychologów, lekarzy co jednoznacznie przemawia za tym, że niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie zapobiec jej rozwojowi.

OTYŁOŚĆ – DO CZEGO PROWADZI?

icon

Choroby układu krążenia

U osób otyłych najczęściej występuje choroba niedokrwienna serca (diagnozowana u ponad 40% osób otyłych), miażdżyca oraz nadciśnienie tętnicze. Ryzyko zawału serca u kobiet chorych na otyłość jest trzykrotnie większe niż w populacji zdrowej.

icon

Cukrzyca typu 2

Rozwój cukrzyca jest blisko związany z rozwojem otyłości. Wśród osób chorujących na cukrzycę typu 2 90% stanowią osoby z nadmierną masą ciała. Tymczasem liczbę chorych na cukrzycę liczymy już w milionach. Tylko w Polsce mamy ok. 3,5 miliona osób chorych na cukrzycę.

icon

Chroby zwyrodnieniowe stawów

Zbyt silny nacisk na stawy prowadzi do uszkodzenia błony wyściełającej stawy. Stąd wynika problem choroby zwyrodnieniowej stawów u osób z nadwagą i otyłością. Najczęściej dotyczy on stawu kolanowego.

icon

Schorzenia pęcherzyka żółciowego

Problemy z pęcherzykiem żółciowym sześć razy częściej występują u osób ze zwiększoną masą ciała. W tej grupie chorych zwiększa się także skłonność do tworzenia się kamieni, stłuszczenia wątroby i zakłócenia pracy przewodu pokarmowego.

icon

Choroby nowotworowe

Otyłość jest jednym z czynników ryzyka zachorowania na nowotwór. 30% pacjentów onkologicznych jest otyła. Kobiety otyłe są bardziej narażone na ryzyko rozwinięcia się raka sutka, trzonu macicy, jelita grubego, czy pęcherzyka żółciowego. U mężczyzn zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór prostaty i jelita grubego.Jest to związane m.in. z faktem, że komórki tłuszczowe nie tylko produkują więcej substancji, pobudzających komórki nowotworowe do wzrostu, ale też mogą stymulować komórki nowotworu do namnażania.

icon

Zaburzenia miesiączkowania

U kobiet cierpiących na otyłość, często można zaobserwować zaburzenia cyklu miesiączkowego. Dochodzą do tego zaburzenia hormonalne, które są częstym powodem problemu zajścia w ciążę. Ryzyko bezpłodności u otyłych wzrasta o 10% na każde 9 kg nadwagi.

Inne choroby, których podłożem jest otyłość to wysokie stężenie lipidów, bezdech senny, zaburzenia oddychania, choroby kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej i skóry, niealkoholowe stłuszczeniowe choroby wątroby.

 

Przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także umieramy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie.

Epidemiologia – otyłość w liczbach

 

OECD Health Policy Studies

Badania OECD, przeprowadzone w 52 krajach wskazuje, że w tych miejscach liczba osób otyłych wzrosła z jednej piątej w 2010 r. do prawie jednej czwartej w roku 2019 r., a w większości krajów ponad połowa obywateli ma nadwagę. Badanie pokazało również, że nadwaga i otyłość skrócą długość życia Polaków o blisko 4 lata.

Otyłość odpowiada za 70% kosztów leczenia cukrzycy, 23% kosztów leczenia chorób sercowo-naczyniowych i 9% kosztów leczenia raka. W najbliższych 30 latach Polska straci na nadwadze i otyłości oraz na chorobach wywołanych nadwagą i otyłością ok. 4,1% PKB.

WHO

Otyłość staje się coraz większym wyzwaniem dla polityki zdrowotnej i społecznej. W Polsce odsetek mężczyzn ze zbyt wysoką masą ciała (indeks BMI równy 25 lub więcej) wynosi 69%, a kobiet – 57%. Problem nadwagi i otyłości dotyczy już 10% dzieci i młodzieży na świecie.

NFZ

Nadmiar zbędnych kilogramów ma 31% chłopców i 20% dziewczynek. Z otyłością zmaga się już 13% chłopców i 5% dziewczynek.

Women
Women
Women
Women
Twoja przeglądarka nie umożliwia korzystania z całej zawartości serwisu ootylosci.pl.
Prosimy o odwiedzenie strony przy użyciu nowszych przeglądarek internetowych, które zapewnią Ci dostęp do wszystkich funkcjonalności serwisu.